Ulga na zabytki. Czym jest?
Ulga na zabytki, potocznie nazywana "Pałacyk plus" została wprowadzona na mocy Polskiego Ładu na początku 2022 roku.
W ubiegłym roku pozwalała ona na odliczenie od podatku aż 50% wydatków poniesionych na zakup nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz tych związanych z wpłatami na fundusz remontowy i pracami konserwatorskimi. Od 2023 roku natomiast od podstawy opodatkowania wciąż można odliczyć 50 procent kwoty określonych wydatków, jednak jedynie tych zakupionych do końca grudnia 2022 roku. Wymagana jest również odrębna ewidencja dla wydatków poniesionych przed oraz po upływie tego terminu.
Co istotne, odliczenie obejmuje również właścicieli i współwłaścicieli budynków wielorodzinnych, takich jak kamienice. Muszą spełniać one odpowiednie warunki oraz być na liście zabytków.
Ulga na zabytki. Jak się rozliczyć?
Prawo do rozliczenia ulgi przysługuje podatnikom rozliczającym się wg. skali podatkowej, podatku liniowego czy ryczałtu do przychodów ewidencjonowanych. Można ją więc rozliczyć na formularzach PIT 37, PIT 36, PIT 36L oraz PIT 28
Jakie budynki uznawane są za zabytkowe?
Zgodnie z ustawą, zabytek powinien odgrywać istotną rolę w wyjaśnianiu znaczenia przeszłych zdarzeń, być wysoko oceniany ze względu na indywidualnie odczuwane piękno i walory artystyczne, bądź służyć do weryfikacji hipotez czy badań naukowych. O tym, które budynki zostaną wpisane na listę zabytków i objęte ścisłą ochroną decyduje konserwator zabytków.
Jeśli jednak nie mamy pewności, czy dany budynek jest uznany za zabytkowy, możemy to szybko sprawdzić w specjalnym "Rejestrze zabytków". Dostępny jest on TUTAJ.