mikroplastik

i

Autor: Pexels

Tygodniowo zjadamy co najmniej łyżeczkę mikroplastiku. W jakich produktach go znajdziemy?

2022-11-22 15:21

Mikroplastik jest wszechobecny w wielu produktach, również w żywności. Choć póki co nie ma informacji, jaka dawka jest bezpieczna dla zdrowia, to wiadomo, że średnio tygodniowo jemy jedną łyżeczkę mikroplastiku. W czym go znajdziemy? Wyjaśniamy.

Czym jest mikroplastik?

Mikroplastik to maleńkie cząsteczki tworzyw sztucznych, których wymiary nie przekraczają 5 milimetrów. Najmniejsze z nich mogą być jednak mikroskopijne, niemożliwe do dostrzeżenia gołym okiem. Mikroplastik powstaje jako efekt rozpadu plastikowych śmieci (opon, syntetycznych tkanin, odprysków farb), ale mogą to być też odpady z fabryk lub fragmenty kosmetyków. Czasami może nawet  służyć jako substancja zagęszczająca m.in. kremów przeciwsłonecznych, mydeł i past do zębów.

A jakich produktach znajdziemy mikroplastik?

Mikroplastik jest obecny praktycznie wszędzie i ciężko jest się przed nim uchronić. Poza dnami mórz i oceanów, glebie, powietrzu, jest obecny także w wodzie pitnej, zarówno tej z kranu, jak i butelkowanej, ale i zwykłej herbacie zaparzanej z torebki. Znaleźć go można również w jedzeniu.

Jak wynika z szacunków naukowców, tygodniowo zjadamy go nawet 5 g. Spożywamy go nieświadomie w wodzie, herbacie, napojach gazowanych, winie, piwie, mięsie, rybach, owocach morza, nabiale, miodzie, soli, cukrze, owocach i warzywach.

Czy mikroplastik jest bezpieczny dla zdrowia?

Wiadomo, że w przyszłości mikroplastik może być bardzo poważnym problemem na całym świecie. Chociaż również teraz może szkodliwie wpływać na nasz organizm. Nie ustalono jednak póki co dawki, która mogłaby zagrażać ludzkiemu zdrowiu. Wiadomo jednak, że niektóre monomery, czyli cegiełki polimerów tworzących plastik, mają na ludzki organizm działanie toksyczne. Kolejna kwestia to fakt, że w skład plastiku wchodzą też różne plastyfikatory i substancje, które są do niego dodawane w trakcie produkcji, np. metale ciężkie. Innym niekorzystnym działaniem mikroplastiku jest to, że na jego powierzchni mogą się osadzać inne zanieczyszczenia, a więc przenosić do organizmu patogeny, grzyby czy bakterie. Według najnowszych badań wywoływać on może również zaburzenia rozwoju, problemy z płodnością, nerwicę, dolegliwości immunologiczne i neurologiczne.

Święto muzyki disco w Łodzi. Do Atlas Areny przybyły największe gwiazdy