Zdrowo jem, a tyje. Dlaczego tak się dzieje?
Niemal każda kobieta uważa, że ma za dużo zbędnych kilogramów. Obecnie różnego rodzaju diet jest tyle, że można się w nich pogubić. A co jeśli mimo zdrowego odżywiania, wciąż nie tracimy na wadze? Jest kilka czynników, które mogą być tego przyczyną. Przede wszystkim jest to brak ruchu. Dlatego zdrowa dieta powinna iść w parze z aktywnością fizyczną, wtedy nasz metabolizm będzie pracował znacznie szybciej. Dodatkowo, regularne ćwiczenia przyspieszą spalanie kalorii i wydzielą endorfiny, które odpowiedzialne są m.in. za pozbycie się uczucia głodu.
Innym ważnym czynnikiem jest stres. Najczęściej w stresujących sytuacjach o wiele częściej podjadamy, aby „zagłuszyć” nękające nas myśli lub też wręcz przeciwnie- tracimy całkowicie apetyt. W obu przypadkach doprowadzamy do tego, że odżywiamy się nieregularnie, zaburzając prawidłową pracę naszego metabolizmu.
Również brak snu wpływa na nas niekorzystnie. Przemęczony organizm potrzebuje bowiem dodatkowego zastrzyku energii, a efektem tego będzie uczucie głodu i podjadanie. W takich sytuacjach najczęściej skusimy się na słodycze lub słodkie napoje.
Polecany artykuł:
Produkty, których nie wolno łączyć
Inną ważną kwestią jest dobierania odpowiednich produktów. Jak się okazuje, nie jest ważna ilość i kaloryczność spożywanych posiłków, ale też zestawienie ich ze sobą. Są bowiem takie połączenia, które sprzyjają pojawianiu się dodatkowych kilogramów. Czego więc powinniśmy unikać, by cieszyć się piękną figurą?
- Kanapka z szynką i żółtym serem
Jest to wyjątkowo złe połączenie. Wszystko ze względu na fakt, że dobrej jakości żółty ser jest bogatym źródłem białka, a jeśli dołożymy do tego proteiny zawarte w wędlinie, nasza wątroba może ucierpieć.
- Jajecznica i herbata z cukrem
Wszystko ze względu na fakt, że cukier z herbaty w połączeniu z produktem zawierającym dużą ilość białka, jakim jest jajko, spowalnia metabolizm i sprawia, że więcej kalorii odkłada się w naszym ciele.
- Burger i słodkie napoje
Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o popijanie burgerów słodkimi napojami. Badania wykazały, że łączenie napojów słodzonych cukrem z posiłkami bogatymi w białko powoduje spowolnienie metabolizmu tłuszczy o 8 procent i odkładanie się w postaci tłuszczu około 1/3 dodatkowych kalorii dostarczonych wraz ze słodzonym napojem.
- Owsianka z mlekiem i owocami
Taki miks powoduje nagłe wyrzucenie bardzo dużej ilości insuliny do krwi. Będzie ona starała się pozbyć nadmiaru cukrów dostarczonych z posiłkiem, więc zacznie upychać je w mięśniach szkieletowych, wątrobie i tkance tłuszczowej.
- Ziemniaki z masłem z kotletem schabowym
Czyli tradycyjny polski obiad. O ile same ziemniaki są zdrowe, o tyle połączenie ich z tłuszczem powoduje wzrost produkcji insuliny, która dążąc do zmniejszenia ilości glukozy we krwi, przeobraża cukier w tkankę tłuszczową, prowadząc do nadwagi i otyłości. Smażony kotlet schabowy natomiast spowolni trawienie i może przyczyniać się do powstawania w żołądku procesów gnilnych i fermentacji.