Ciekawostki

To najmniejsze miasto w województwie łódzkim. Otrzymało prawa miejskie od króla Kazimierza Wielkiego

2025-04-04 18:01

W najmniejszym mieście województwa łódzkiego mieszka niespełna 900 osób. To osiem razy mniej niż w największej wsi regionu, czyli Ksawerowie. Mimo niewielkiej populacji Inowłódz może pochwalić się bogatą historią, sięgającą średniowiecza. Miasto otrzymało prawa miejskie już w XIV wieku od samego króla Kazimierza Wielkiego.

To najmniejsze miasto w województwie łódzkim

W województwie łódzkim nie brakuje miasteczek z populacją poniżej tysiąca osób. Najmniejszym miastem regionu jest Inowłódz w powiecie tomaszowskim, w którym mieszka zaledwie 829 osób (według danych GUS z 31 grudnia 2023 roku). Dla porównania w największej wsi w województwie, w Ksawerowiemieszka 6 915 osób. Inowłódz, mimo niewielkiej populacji, może poszczycić się bogatą historią.

Inowłódz otrzymał prawa miejskie od Kazimierza Wielkiego

Najmniejsze miasto regionu otrzymało prawa miejskie już w połowie XIV wieku i to od samego króla Kazimierza Wielkiego. W tym czasie w Inowłodzu wzniesiono słynny zamek, który strzegł brodu na Pilicy i którego ruiny można podziwiać do dzisiaj. Z przekazów historycznych wynika jednak, że już w X wieku w miejscu obecnego miasta istniała osada. Dowodem jest kościół św. Idziego, ufundowany przez Władysława Hermana w 1086 roku. Inowłódz aż do czasu rozbiorów był miastem królewskim. Prawa miejskie utracił pod koniec XIX wieku, ale 1 stycznia 2024 odzyskał ten status.

Poza słynnym zamkiem i kościołem św. Idziego w mieście znajduje się również gotycko-renesansowy kościół świętego Michała Archanioła oraz synagoga z początku XIX wieku. W Inowłodzu miało powstać także uzdrowisko, ponieważ tamtejsze wody mineralne posiadają właściwości lecznicze. Wybuch pierwszej wojny światowej pokrzyżował jednak plany ówczesnych władz. Inwestycja nigdy nie powstała. 

Łódź Radio ESKA Google News

Inowłódz występował w filmach i serialach 

Bogata historia sięgająca średniowiecza sprawia, że do Inowłodza nie raz przyjeżdżali filmowcy. Miasto zagrało między innymi w "Popiołach" Andrzeja Wajdy, "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" Tadeusza Chmielewskiego oraz w "Panu Wołodyjowskim" Jerzego Hoffmana. Kadry z Inowłodza pojawiają się także w kultowych Czterech pancernych. W najmniejszym mieście regionu kręcono również serial "Korona królów".

Inowłódz to miejsce, które mimo niewielkich rozmiarów, ma wiele do zaoferowania. Bogata historia, zabytki i filmowe tradycje sprawiają, że warto odwiedzić to miasto i odkryć jego uroki.

Sebastian Skoczeń zdradza kulisy pracy na planie serialu „Korona Królów. Jagiellonowie”