Ciekawostki historyczne

To jedyny świecki zabytek w stylu baroku drezdeńskiego. Powstał na polecenie króla Augusta III

2025-05-20 19:14

W samym sercu Kutna, przy pl. marszałka Józefa Piłsudskiego, stoi jedyny w Polsce świecki zabytek architektury drewnianej w stylu baroku drezdeńskiego. Mowa o Pałacu Saskim, który był rezydencją Augusta III Sasa. Budynek niedawno przeszedł gruntowną rewitalizację.

To jedyny w Polsce świecki zabytek w stylu baroku drezdeńskiego

Wzniesiony w 1750 roku na polecenie Augusta III, Pałac Saski w Kutnie pełnił funkcję królewskiego zajazdu na nowo wytyczonym trakcie pocztowym łączącym stolice Saksonii i Rzeczypospolitej. Podróż trwała sześć dni, a Kutno stanowiło kluczowy punkt postoju dla monarchy i jego świty. Budynek, zaprojektowany przez Johanna Martina Waltera, łączył funkcje rezydencji i zajazdu, oferując komfortowe warunki w stylu baroku drezdeńskiego. Dzisiaj to jedyny Polsce świecki zabytek architektury drewnianej reprezentujący ten styl.

Po śmierci Augusta III, ostatniego króla Polski z dynastii Wettynów, w 1763 roku pałac stracił na znaczeniu. Przechodził w ręce różnych właścicieli i pełnił różne funkcje – od rezydencji po sklepy i punkty usługowe. W 2003 roku budynek uległ poważnemu zniszczeniu w wyniku pożaru.

Łódź Radio ESKA Google News

Pałac Saski przeszedł gruntowną rewitalizację

Dopiero w 2011 roku stał się własnością miasta, a w 2015 roku rozpoczęto kompleksową rewitalizację, która przywróciła pałacowi dawny blask. Inwestycja warta blisko 36 milionów złotych objęła odbudowę pałacu, dobudowanie pawilonu ekspozycyjnego oraz połączenie z odrestaurowanym ratuszem. Pałac oficjalnie otwarto w 2023 roku i przeniesiono do niego kutnowskie Muzeum Regionalne. Zdecydowano również o zmianie nazwy na Muzeum Pałac Saski.

Dziś Pałac Saski w Kutnie mieści muzeum poświęcone epoce saskiej i podróżom królewskim. Ekspozycje przybliżają historię unii polsko-saskiej, codzienność XVIII wieku oraz wpływ Augusta III na rozwój regionu. Odwiedzający mogą też zapoznać się z historią samego Kutna. W muzeum znajduje się wystawa stała, obejmująca różne okresy miasta - od średniowiecza po współczesność. 

Muzeum organizuje również wystawy czasowe, koncerty i rekonstrukcje historyczne.

Najbardziej kompromitująca inwestycja w historii Warszawy! Trwa dłużej niż budowa Pałacu Kultury!