Wiadomości

Zajrzeliśmy na budowę jednej z najciekawszych inwestycji w Łodzi. Tak wygląda famuła Poznańskiego od środka

2025-05-19 16:45

Jeden z dawnych domów robotniczych wybudowanych przez Izraela Poznańskiego przechodzi gruntowną rewitalizację. Wkrótce stanie się nie tylko budynkiem mieszkalnym, ale także przestrzenią dla biznesu i gastronomii. Zaglądamy do środka jednej z najciekawszych i najdłużej wyczekiwanych inwestycji w Łodzi.

To jedna z najdłużej wyczekiwanych inwestycji. Trwa remont famuły Poznańskiego

Po drugiej strony Manufaktury, przy ul. Ogrodowej 24, trwa rewitalizacja jednej z trzech famuł Poznańskiego. To jedno z najciekawszych przedsięwzięć rewitalizacyjnych w Łodzi i jedno z najdłużej oczekiwanych. Domy wybudowane przez Izraela Poznańskiego dla robotników od ponad dekady czekały na przebudowę. Prace są już na zaawansowanym etapie.

– Zakres prac robi wielkie wrażenie, bowiem generalny remont obejmuje m.in.: wzmocnienie i częściową wymianę dachu, oczyszczenie elewacji, wymianę stropów, stolarki, ułożenie od nowa wszystkich instalacji, w tym po raz pierwszy od powstania budynku centralnego ogrzewania. Wykonawca zamontował też już 12 wind i skupia się we wnętrzach na pracach przy docelowym wyglądzie lokali. Jestem przekonana, patrząc na dotychczasowe efekty, że finał prac będzie tak dobry, że sami Poznańscy nie mieliby nic przeciwko, żeby tu zamieszkać – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Na pięciu piętrach budynku powstanie blisko 80 mieszkań o łącznej powierzchni 4500 m². Uzupełnieniem tej oferty będzie 17 lokali usługowych i gastronomicznych. Przyszli restauratorzy będą mogli urządzić ogródki na zielonym dziedzińcu. Powstaną też nowoczesne biura – 6 lokali biurowych o łącznej powierzchni 2400 m².

Na dziedzińcu nieruchomości przeszło 1000 mkw. zajmą trawniki, 220 mw. rabaty, a prawie 100 mkw. ogród deszczowy i łąka kwietnia. Pod nimi ukryte będą zbiorniki retencyjne - dwa pierwsze już są gotowe. Dodatkowo w famule ma być 180 mkw. zielonych dachów, ogrody wertykalne o powierzchni 235 mkw. i prawie 170 paneli fotowoltaicznych.

Łódź Radio ESKA Google News

Kiedy zakończy się remont famuły przy Ogrodowej?

Choć budynek zyska nowoczesne funkcje, zachowa swój zabytkowy charakter.

– 70 proc. oryginalnej cegły zostało oczyszczone ręcznie, a ubytki starannie uzupełniliśmy z dbałością o detale. Udało się zachować kilka sztuk okien skrzynkowych, które po rewaloryzacji będą ozdobą i świadkami historii. Zachowaliśmy kręcone, ozdobne schody żeliwne, które będą elementem wystroju restauracji z antresolą. Z kolei drewno, jakie udało nam się odzyskać z budynku wykorzystamy ponownie w konstrukcjach ławek i pergol – mówi Bartłomiej Graczyk, koordynator inwestycji z firmy Zab-bud Sp. z o.o.

Inwestycja ma zostać oddana do użytku na początku 2026 roku.

Historia famuł Poznańskiego

Famuły Poznańskiego to ostatni nieużytkowany fragment dawnego włókienniczego imperium Izraela Poznańskiego. Ceglane budynki, które powstały z myślą o pracownikach pobliskich zakładów, wzniesiono w latach 1879–1896. Pierwszy z nich stanął przy ul. Ogrodowej 24, a kolejne przy numerach 26 i 28.

Te łódzkie domy robotnicze wyróżniają się na tle reszty zabudowy – mają zazwyczaj dwie lub trzy kondygnacje, wspólne klatki schodowe i toalety, co było charakterystyczne dla tego typu architektury. Mieszkania miały średnio 35 m² i składały się z pokoju, kuchni i spiżarni. Wszystkie trzy budynki razem zajmują powierzchnię aż 30 tys. m².

Trwa rewitalizacja pl. Wolności w Bydgoszczy. Zaglądamy na plac budowy