Wystarczy, że osoba mająca dysfunkcję słuchu zapisze się mailowo na wizytę u lekarza, a już podczas wizyty tłumacz języka migowego będzie online do jej dyspozycji.
Sposób skorzystania z wideotłumacza jest bardzo prosty – tłumaczy Jolanta Baranowska z łódzkiego magistratu. - Należy umówić wizytę lekarską na konkretny dzień i godzinę, by nie czekać pod drzwiami gabinetu z innymi pacjentami. Jeśli jesteśmy osobą głuchą lub słabosłyszącą, od razu podczas umawiania wizyty możemy poprosić o asystę tłumacza języka migowego. Pacjent z dysfunkcją słuchu zaraz po przyjściu do poradni, już w rejestracji, zostanie połączony z tłumaczem online. Będzie on towarzyszył osobie chorej, na przykład dzięki mobilnemu tabletowi, do końca wizyty w poradni.
Jeśli osoba głucha przyjdzie do przychodni bez wcześniejszego umówienia wizyty, już przy drzwiach będzie miała zmierzoną temperaturę i też zostanie skierowana do rejestracji, gdzie dostanie zdalną asystę tłumacza języka migowego – dodaje Elżbieta Junczyk, koordynator projektu.
Opiekę tłumacza języka migowego podczas wizyty lekarskiej zapewnia 38 placówek należących do miejskich centrów medycznych. Kontakt z wideotłumaczem będzie możliwy od poniedziałku do piątku, w godz. 8-18. Do tej pory z tłumacza języka migowego mogli skorzystać pacjenci dwóch miejskich szpitali: Jonschera i Rydygiera.