Czym jest shift shock i czemu boją się go pracodawcy?

i

Autor: pixabay.com

Praca

Ten trend jest coraz popularniejszy wśród młodych pracowników. Czym jest "shift shock" i czemu boją się go pracodawcy?

2024-09-03 11:19

Zjawisko rezygnacji z nowej pracy po krótkim czasie od zatrudnienia, określane również jako „shift shock”, staje się coraz popularniejszym trendem na rynku pracy. Rozpowszechnione przez młodych pracowników zjawisko zatacza coraz szersze kręgi, budząc uzasadniony niepokój pracodawców.

„Shift shock” na rynku pracy

„Shift shock” to zjawisko polegające na rezygnacji z nowej pracy w krótkim czasie po jej rozpoczęciu. Pracownik, zazwyczaj rozczarowany nową pracą, w ciągu kilku tygodni lub miesięcy od zatrudnienia – nierzadko jeszcze przed zakończeniem okresu próbnego - składa wypowiedzenie. Trend ten rozpowszechnili na rynku pracy młodzi pracownicy z pokolenia Z, ale obecnie zjawisko to staje się coraz popularniejsze także wśród starszych generacji.

Jako jedną z głównych przyczyn zjawiska, określanego jako „shift shock”, wskazuje się rozczarowanie pracownika nową pracą i niezgodność pomiędzy jego oczekiwaniami a zastaną rzeczywistością. Rozbieżność może dotyczyć zakresu obowiązków, wynagrodzenia, możliwości rozwoju czy atmosfery w pracy. Nowy pracownik może także uznać, że dane stanowisko nie odpowiada jego umiejętnościom lub zainteresowaniom. Istotny wpływ na decyzję o „wczesnej rezygnacji” może mieć także problem z integracją pracownika z zespołem. W końcu powodem szybkiej decyzji o złożeniu wypowiedzenia może być również otrzymanie atrakcyjniejszej oferty pracy.

Dlaczego pracodawcy obawiają się "shift shock'u"?

Nowy trend okazuje się szczególnie uciążliwy i kosztowny dla pracodawców. Duża rotacja pracowników to przede wszystkim wymierne straty finansowe. Koszty poniesione na rekrutację i szkolenie pracownika, który szybko rezygnuje z pracy, są nie do odzyskania. Znalezienie nowego pracownika na jego miejsce, ponowna rekrutacja i szkolenie wiążą się z kolejnym nakładem środków finansowych i czasu.

Szybka rezygnacja pracownika może zdezorganizować pracę zespołu, doprowadzając do przestoju w pracy lub obciążenia pracą pozostałych pracowników. Częste rotacje pracowników mogą w konsekwencji mieć istotny wpływ na produktywność firmy. Nie bez znaczenia dla pracodawcy jest też fakt, że wysoki wskaźnik „wczesnych rezygnacji” może negatywnie wpływać na jego wizerunek i utrudniać mu kolejne rekrutacje.

Nie do wiary ile zarabia Michał Wiśniewski. Wynagrodzenie muzyka mocno szokuje!