Światowy ranking kapitału intelektualnego. Polska przed Kanadą i Australią

i

Autor: pixabay.com

Wiadomości

Światowy ranking kapitału intelektualnego. Polska przed Kanadą i Australią

2024-10-14 10:14

Polska znalazła się na 26. miejscu w rankingu kapitału intelektualnego w 2023 roku. Ranking objął 180 państw z całego świata, a za Polską sklasyfikowane zostały m.in. takie kraje jak Litwa, Łotwa, Węgry, Kanada, Australia i Hiszpania. Liderem rankingu jest Korea, która wyprzedziła Japonię i Chiny.

Polska sklasyfikowana została na 26. miejscu w rankingu kapitału intelektualnego w 2023 roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na „Globalny Indeks Zrównoważonej Konkurencyjności”. Polska uzyskała 52,4 punkty, czyli o 12,4 punktów więcej niż średni wynik w rankingu (40).

Ranking kapitału intelektualnego obejmuje 180 krajów, a otwiera go Korea z wynikiem 74,4. Podium uzupełniają dwie inne potęgi azjatyckie: Japonia i Chiny. Polskę wyprzedza ponadto 12 krajów członkowskich Unii Europejskich, w tym Czechy, Słowenia i Estonia. Za Polską znajdują się natomiast m.in. Litwa, Łotwa, Węgry, Kanada, Australia i Hiszpania. Najniższy wynik zanotował Afganistan (16,9).

Indeks kapitału intelektualnego - będący częścią „Globalnego Indeksu Zrównoważonej Konkurencyjności”, przygotowanego przez szwajcarsko-koreański think-tank SolAbility - obliczany jest z uwzględnieniem trzech kategorii:

  • edukacja – wskaźnik skolaryzacji, wyniki w nauce i wybrane elementy infrastruktury
  • B+R – alokacja kapitału, szkolnictwo wyższe i osiągnięcia
  • nowe przedsiębiorstwa – liczba nowych firm, wykorzystanie nowoczesnych technologii w przemyśle i patenty

Autorzy indeksu podkreślają, że kraje zajmujące wysokie pozycje w rankingu mają większe szanse na dalszy rozwój lub utrzymanie dobrej pozycji konkurencyjnej, a o zdolnościach rozwojowych w obszarach opartych na wiedzy decydują przede wszystkim wysoki poziom edukacji i przedsiębiorczość, ale też równowaga między sektorem produkcji i usług. „Nadmierne oparcie rozwoju na usługach prowadzi do spadku dynamiki wzrostu i potencjalnej utraty wiedzy” - wskazano.

Polski Instytut Ekonomiczny wyjaśnia, że pojęcie kapitału intelektualnego stosuje się najczęściej do przedsiębiorstw, w których oznacza zasoby niematerialne firmy, czyli m.in. wiedzę, doświadczenie i technologie. Kapitał intelektualny jako termin skupiający niematerialne czynniki wzrostu oparte na wiedzy uwzględnia zarówno innowacje technologiczne, jak i społeczne. W tym m.in. kapitał ludzki, osiągnięcia w dziedzinie badań i otoczenie strukturalne, które umożliwia wdrażanie nowych rozwiązań.

Arcytrudny quiz geograficzny. Czy rozpoznasz te flagi?

Pytanie 1 z 15
Jakiego kraju jest to flaga?
Flagi państw
Jak smakują hamburgery w pubie Sławomira Mentzena