Czym jest zdrowie psychiczne?
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji. Pojęcia użyte w tej definicji mają szerokie znaczenia. Ich rozumienie jest subiektywne, uwarunkowane kulturowo i środowiskowo.
Zdrowie psychiczne nie oznacza zatem jedynie braku chorób. Przejawia się również w:
- poczuciu własnej wartości
- zdolności do własnego rozwoju
- odpowiedzialności za swoje życie (decyzje, trudności, sukcesy)
- zaangażowaniu w życie społeczne, pracę, związek.
Dane dotyczących zaburzeń psychicznych nie pozostawiają złudzeń - są one narastającym problemem na całym świecie. Depresja dotyczy 120 milionów ludzi i stanowi jedną z 20 przyczyn niepełnosprawności na świecie.
Według WHO w ciągu ostatnim 45 lat liczba samobójstw na świecie wzrosła aż o 60 procent! Nieleczona choroba psychiczna stanowi poważny problem, zarówno dla osoby chorej, jak i jej otoczenia.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Gdzie zasięgnąć pomocy?
10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
W przypadku zdrowia psychicznego, zarówno jak podczas chorób fizycznych, najważniejsze jest, by jak najszybciej zasięgnąć pomocy specjalisty.
Jeśli nie czujemy się dobrze, powinniśmy zgłosić się bezpośrednio do poradni zdrowia psychicznego – do psychologa lub do psychiatry. Specjalista pomoże wdrożyć odpowiednią profilaktykę, a także przestawi najlepsze rozwiązania dostosowane do sytuacji pacjenta.
Jeśli chodzi o psychiatrę, skierowanie nie jest nam potrzebne. Natomiast do psychologa musimy mieć skierowanie.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w związku ze zdrowiem psychicznym lub szukasz odpowiedzi na pytania dotyczące swoich emocji lub zachowań, możesz też skorzystać z telefonów wsparcia. Uzyskasz tam fachową pomoc psychologiczną. Numery telefonu dostępne są między innymi na stronie NFZ.