Program in vitro w Łodzi dobiega końca
Rząd wprowadził program in vitro z 100 procentowym dofinansowaniem. Oznacza to, że poszczególne miasta nie muszą już wspierać par, które starały się o dziecko. Nadszedł więc czas podsumowań. A Łódź ma się czym pochwalić!
Dzięki dwóm edycjom projektu (lata 2016-2020 oraz 2020-2024) udało się pomóc kilkuset parom, uzyskując bardzo wysoką, prawie 50% skuteczność. W tym czasie, metodą in vitro, urodziło się 530 dzieci, w tym 20 bliźniąt. To ogromny sukces.
Każdego roku na taką pomoc przeznaczano milion złotych.
Dofinansowania do zabiegów biotechnologicznych wynosiły do 5000 złotych, pozwalało to decydować się większej liczbie par na zebranie funduszy na wieloetapową i skomplikowaną procedurę. Wszyscy nowi rodzice otrzymywali też od Łodzi specjalną wyprawkę (Łódzki Bobas) składającą się m.in. z ergonomicznego nosidełka dla niemowląt.
Leczenie metodą in vitro. Czym jest?
In vitro oznacza zapłodnienie pozaustrojowe (łac. in vitro, dosłownie: w szkle) i jest to procedura polegająca na połączeniu w warunkach laboratoryjnych, uprzednio pobranych i odpowiednio wypreparowanych, żeńskich i męskich komórek rozrodczych oraz na przeniesieniu uzyskanych zarodków do macicy pacjentki.
Zapłodnienie pozaustrojowe uznawane jest za metodę leczenia niepłodności i klasyfikowane jako jedna z technik wspomaganego rozrodu. Techniki te to metody pozwalające na uzyskanie ciąży z pomięciem co najmniej jednego etapu poczęcia przebiegającego w warunkach fizjologicznych.
Skuteczny zabieg zapłodnienia metodą in vitro po raz pierwszy przeprowadzono w 1977 roku. Współcześnie zapłodnienie pozaustrojowe jest coraz częściej rekomendowaną metodą leczenia o najwyższej skuteczności ze wszystkich dostępnych technik wspomaganego rozrodu.