Protest pracowników MOPS

i

Autor: fed

Strajk MOPS w Łodzi. Protestujący otrzymali sądowy zakaz prowadzenia strajku [OŚWIADCZENIE]

2022-07-22 13:06

Protestujący pracownicy socjalni MOPS w Łodzi otrzymali sądowy zakaz prowadzenia strajku do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego - informuje łódzki magistrat.

Mamy nowe informacje w sprawie trwającego od trzech miesięcy strajku pracowników socjalnych MOPS w Łodzi. W piątek, 22 lipca, Urząd Miasta Łodzi poinformował nas o zakazie prowadzenia protestu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego o ustalenie, czy strajk jest nielegalny. Takie postanowienie wydał w czwartek 21 lipca 2022 r. Sąd Okręgowy w Łodzi.

Poniżej publikujemy oficjalne oświadczenie MOPS w Łodzi: 

Oświadczenie

Zakaz prowadzenia strajku do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego o ustalenie, że trwający od ponad już trzynastu tygodni i organizowany przez Zakładową Organizację Związkową Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łodzi strajk jest nielegalny – takie postanowienie wydał w czwartek 21 lipca 2022 r. Sąd Okręgowy w Łodzi.

Dyrekcja łódzkiego MOPS przekazała w piątek 22 lipca 2022 r. informację o wydanym przez Sąd postanowieniu Komitetowi Strajkowemu oraz wszystkim przebywającym dzisiaj w głównej siedzibie Ośrodka przy ul. Kilińskiego 102/102a strajkującym terenowym pracownikom socjalnym.

Jednocześnie strajkujący zostali wezwani do stawienia się w pracy i powrotu do wykonywania obowiązków służbowych w najbliższy poniedziałek 25 lipca 2022 r.

Mając na uwadze zarówno przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, jak i Kodeks pracy, pracodawca w przypadku niestawienia się w pracy będzie wyciągał każdorazowo odpowiedzialność pracowniczą w stosunku do poszczególnych osób kontynuujących udział w strajku wbrew postanowieniu Sądu.Strajk, o którym mowa, jest oceniany jako strajk wypełniający przesłanki strajku nielegalnego od 12 lipca 2022 r. W opinii dyrekcji łódzkiego MOPS, przedłużająca się akcja strajkowa wpływa negatywnie na funkcjonowanie Ośrodka, co może w konsekwencji spowodować brak dostępności do świadczeń dla najbardziej potrzebujących i mierzących się z różnymi trudnościami życiowymi mieszkańców miasta. Do zakresu zadań, który zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą wykonać wyłącznie pracownicy socjalni należy m.in. przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych oraz formułowanie opinii w zakresie zapotrzebowania na świadczenia z pomocy społecznej oraz kwalifikowanie do uzyskania tych świadczeń. Przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego jest – także zgodnie z obowiązującymi przepisami – warunkiem niezbędnym (obowiązkowym) dla udzielenia finansowego oraz usługowego wsparcia, w tym np. finansowego wsparcia na zakup leków. Dalsze zaniechanie pracy przez strajkujących pracowników socjalnych stanowi więc zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.

O komentarz poprosiliśmy Związek Zawodowy Pracowników Socjalnych przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łodzi. Jak poinformowała nas Agnieszka Głąbska, "na razie związkowcy nie otrzymali od sądu postanowienia i dopóki go nie dostaną, sprawy nie będą komentować".

Pracownicy MOPS zablokowali łódzkie skrzyżowanie marszałków