Sławosz Uznański-Wiśniewski wraca do Polski
Misja Axiom-4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w której brał udział Sławosz Uznański- Wiśniewski, dostarczyła nam emocji na kosmiczną skalę. Karol Wójcicki, autor bloga Z głową w gwiazdach, Nicolaus Copernicus Foundation i Rakietomania chcą za nie podziękować polskiemu astronaucie, dlatego zapraszają wszystkich miłośników kosmosu na wspólne powitanie Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Lotnisku Chopina w Warszawie.
- Za nami niemal trzy tygodnie niesamowitych emocji, dumy, wzruszeń i inspiracji. Teraz czas na nasz ruch – pokażmy Sławoszowi, jak bardzo jesteśmy mu wdzięczni za wszystko, co zrobił dla polskiej nauki, astronautyki i naszej wspólnej, kosmicznej pasji – zaapelowali w mediach społecznościowych.
Polski astronauta powoli kończy rekonwalescencję po misji Axiom-4 w niemieckim ośrodku medyczno-naukowym „Envihab”, do którego przyjechał tuż po powrocie na Ziemię. Choć początkowo powitanie szykowano na środę, Sławosz Uznański-Wiśniewski ma jednak wylądować w Warszawie w czwartek, co sam potwierdził w mediach społecznościowych.
- Dziękujemy przyjaciołom i najbliższym, którzy przyjechali do Kolonii. I Wam za wiadomości i każde dobre słowo. Te ostatnie tygodnie to Wasza historia. Do zobaczenia w Polsce w czwartek – napisał w poście na Facebooku.

Na lotnisku w Warszawie będzie uroczyste powitanie. "Zabierzcie ze sobą transparenty"
Organizatorzy zaplanowali powitanie na 12:00, choć nie wykluczają, że godzina może jeszcze ulec zmianie.
- Obserwujcie wydarzenie, żeby nie przegapić aktualizacji dotyczących godziny – napisali na Facebooku.
Z głową w gwiazdach, Nicolaus Copernicus Foundation oraz Rakietomania zachęcają uczestników do kreatywności: „Zabierzcie ze sobą transparenty, plakaty, laurki, balony, polskie flagi i… kosmiczne przebrania. Niech to będzie prawdziwe święto tych, którzy przez te dni patrzyli w niebo z wypiekami na twarzy i śledzili każdy moment tej przełomowej misji”.
To będzie symboliczny moment nie tylko dla samego astronauty, ale także dla całej polskiej społeczności naukowej i wszystkich, którzy z zapartym tchem śledzili każdy etap misji Axiom-4.
Sławosz ma spędzić w Polsce tydzień, a potem poleci do Stanów Zjednoczonych.