Sanatorium za darmo na kosztu ZUS
Leczenie uzdrowiskowe na NFZ jest zazwyczaj kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. W przypadku świadczenia finansowanego przez ZUS chodzi o rehabilitację leczniczą, po której chory będzie mógł odzyskać zdolność do pracy. To warunek konieczny do przyznania środków na pobyt w sanatorium.
- Z programu rehabilitacji możesz skorzystać, jeśli jesteś zagrożony utratą zdolności do pracy. Musi jednak istnieć szansa, że ją odzyskasz po rehabilitacji. Dodatkowo musisz spełnić jeden z poniższych warunków:
- jesteś ubezpieczony w ZUS (pracujesz zawodowo),
- pobierasz zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
- pobierasz rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy – czytamy na stronie ZUS.
Dodatkowo, z rehabilitacji można skorzystać także wtedy, gdy lekarz podczas kontroli zwolnienia lekarskiego stwierdzi taką potrzebę. Sanatorium na koszt ZUS jest także skierowane do osób starających się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Jak dostać się do sanatorium na koszt ZUS?
Żeby skorzystać z sanatorium na koszt ZUS trzeba przede wszystkim złożyć wniosek, który powinien być wypełniony przez lekarza. Jak podkreśla ZUS, wniosek może być wystawiony na dowolnym formularzu, ale musi zawierać:
- imię i nazwisko,
- PESEL,
- adres zamieszkania i numer telefonu,
- rozpoznanie medyczne w języku polskim,
- opinię, czy po przeprowadzeniu rehabilitacji istnieje pozytywne rokowanie odzyskania zdolności do pracy,
- dokumentację medyczną leczenia (np. karty informacyjne leczenia szpitalnego, USG itp.),
- informację, że dotyczy rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS.
Wniosek należy złożyć w placówce Zakładu. Istnieje także możliwość złożenia wniosku elektronicznie. Wówczas lekarz wystawiający zwolnienie elektroniczne, może przesłać wniosek do Zakładu za pośrednictwem platformy PUE ZUS.
Do najczęstszych chorób, które uprawniają do całodobowego pobytu w ośrodku rehabilitacji, należą schorzenia narządu ruchu, narządu głosu, układu krążenia, układu oddechowego, a także schorzenia psychosomatyczne i onkologiczne po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego. ZUS może też skierować na leczenie ambulatoryjne w przypadku schorzeń narządu ruchu i układu krążenia, w tym monitorowanego telemedycznie.
Orzeczenie w sprawie rehabilitacji wydaje lekarz orzecznik ZUS na podstawie dokumentacji lub po przeprowadzeniu badania.
- Jeżeli lekarz orzecznik wyda orzeczenie o potrzebie rehabilitacji, otrzymasz skierowanie – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
ZUS współpracuje z ośrodkami w całej Polsce i prawdopodobnie skieruje do ośrodka znajdującego się najbliżej miejsca zamieszkania osoby wnioskującej. Wykaz wszystkich ośrodków można znaleźć na stronie internetowej Zakładu. Na orzeczenie zwykle czeka się maksymalnie miesiąc.
Ile trwa rehabilitacja w sanatorium i kto ponosi koszt?
Jak informuje ZUS, rehabilitacja trwa 24 dni, ale ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ją wydłużyć albo skrócić. Co istotne, ZUS pokrywa koszty rehabilitacji, w tym leczenia, zakwaterowania i wyżywienia. Istnieje także możliwość zwrotu kosztów dojazdu, ale należy pamiętać, że trzeba wybrać najtańszy środek komunikacji publicznej.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.