Obowiązkowe badania dla kierowców powyżej 60. roku życia
Parlament Europejski wreszcie zdecydował, czy kierowcy powyżej 60 roku życia będą musieli przeprowadzać cykliczne badania lekarskie, żeby nie stracić uprawnień. Nowy obowiązek miał wejść w życie w 2024 roku. W projekcie zapisano, aby kierowcy powyżej 60. roku życia odnawiali prawko co siedem lat, powyżej 70. roku życia – co pięć lat, a powyżej 80 lat – co dwa lata.
W swoim założeniu unijna dyrektywa miała zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, ale zamiar jej wprowadzania wzbudził wiele kontrowersji. Zaczęły pojawiać się pytania o to, czy nie dyskryminuje seniorów. Zwłaszcza, że w projekcie pojawił się zapis obligujący seniorów do przeprowadzania corocznych badań lekarskich, za które musieliby płacić. Negatywny wynik badania byłby równoznaczny z utratą prawa jazdy.
Parlament Europejski zdecydował. Czy seniorzy stracą prawo jazdy?
Parlament Europejski podjął wreszcie decyzję w tej sprawie. Posłowie zdecydowali, by przepisy w tym zakresie każde z państw członkowskich wprowadzało indywidualnie. Oznacza to, że nie będzie unijnej dyrektywy, obligującej kraje UE do wprowadzenia jednolitych przepisów.
Obowiązkowe badania dla kierowców obowiązują już w wielu krajach europejskich, m.in. w Danii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Irlandii, Włoszech, Holandii i Portugalii.