Auto utknęło na torach kilkadziesiąt sekund przed przejazdem pociągu
Sekundy dzieliły kierowców od tragedii na przejeździe kolejowym w Starej Wsi niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego (województwo łódzkie). PKP Polskie Linie Kolejowe SA opublikowały w sieci nagranie z kamer na przejeździe. Widać na nim skrajnie niebezpieczne zdarzenie z 17 lutego 2025 roku. Po godz. 16 do przejazdu kolejowego zbliżała się kierująca osobówką. Szlabany były podniesione, światła nie zabraniały wjazdu na przejazd. Wjechała, ale nie mogła zjechać. Jej auto najprawdopodobniej uległo awarii, przez co utknęło na środku torowiska.
- Kierująca, z sercem w gardle, próbuje jeszcze uruchomić auto, ale ono ani drgnie. Wtedy pojawia się znajomy kobiety, zbiegiem okoliczności podróżujący tą drogą. Przesiada się do pechowego pojazdu, próbuje coś zaradzić, ale bez skutku. Szybko wpada na inny pomysł: z pomocą innego kierowcy przypina auto liną holowniczą do swojej terenówki. W tym momencie uruchamia się czerwone światło ostrzegające przed nadjeżdżającym pociągiem/ Od śmiertelnego niebezpieczeństwa dzielą już tylko sekundy - opisują całe zdarzenie przedstawiciele PKP PLK SA na facebookowym profilu.
Dramatyczna walka z czasem na torowisku w Starej Wsi
Dosłownie w ostatniej chwili udaje się ściągnąć zepsute auto z torów.
- To była prawdziwa walka z czasem. Od momentu utknięcia auta na torach do przejazdu pociągu mija zaledwie 1,5 minuty. Wielkie brawa dla naszych bohaterów za zachowanie zimnej krwi i skuteczne działanie pod ogromną presją - czytamy w poście PKP PLK SA. - Tym razem się udało, ale jednak… co by było, gdyby tak niezwykle opanowany i superszybki znajomy nie był w pobliżu?
Holowane auto potrąciło kierującą, która patrzyła, jak inni kierowcy ściągają jej samochód z torów. Nic poważnego jej się nie stało.
Co zrobić, gdy auto zepsuje się i utknie na przejeździe kolejowym?
Kolejarze przestrzegają, jak w podobnej sytuacji uniknąć tragedii. Co zrobić, gdy auto stanie na torowisku?
- Natychmiast opuść pojazd, zabierając ze sobą pasażerów.
- Wezwij pomoc - zadzwoń pod 112 i podaj numer przejazdu z Żółtej Naklejki – nawet jeśli wydaje ci się, że nie ma czasu, służby mogą wstrzymać ruch pociągów.
- Nie ryzykuj życia! Nie da się go zastąpić - samochód już tak.
- Jeżeli dojdzie do awarii auta na przejeździe, a jest was kilkoro, podzielcie się zadaniami. Niech jedna osoba zadzwoni pod numer alarmowy 112 i poda lokalizację przejazdu z Żółtej Naklejki. Druga osoba w tym czasie może zadbać o pozostałych towarzyszy podróży i pomóc im opuścić pojazd. Pamiętaj, nigdy nie ryzykuj swoim życiem i zdrowiem. Bezpieczeństwo przede wszystkim - przestrzega PKP PLK SA.
Komentujący w sieci to nagranie są podzieleni. Niektórzy przekonują, że w takiej sytuacji zachowaliby się inaczej niż osoby, które realnei mierzyły się z zagrożeniem w Starej Wsi.
- Bez sensu. Czemu nie zepchnął zderzak w zderzak? Bał się, że mu się ryska zrobi? - pyta ktoś.
- Nie ma to jak holowanie na zamkniętym przejeździe , wyobraźnia ludzi jest nielimitowana - komentuje kto inny.
Sekundy dzieliły kierowców od tragedii. Odholowywali zepsute auto z torów po zamknięciu szlabanów. Zdjęcia.