Remont parku Sienkiewicza z problemami. "Jest szaro, buro i ponuro"

2022-03-31 11:33

"Ściółka z Parku Sienkiewicza pozdrawia cebulice w Parku Klepacza". Tak wielu mieszkańców skomentowało wpis na fanpage'u Łodzi. Miasto chwali się kwiatami przy Rektoracie - a jak zauważają mieszkańcy w remontowanym od 4 lat parku Sienkiewicza nadal jest szaro i ponuro.

Wiosnę już czuć i widać w łódzkim Parku Klepacza, gdzie zakwitł fioletowy dywan kwiatów. Jednak, zdaniem łodzian, zmiany pory roku nie da się zauważyć w remontowanym od czterech lat Parku Sienkiewicza. 

Jest smutno dosyć, szaro, buro i ponuro. Raczej jest jesiennie, a na pewno nie wiosennie - mówi jedna ze spacerowiczek.

Są co prawda piękne ławki, odnowione mury, ale zieleni na razie brak.

- Są tylko sadzonki przemarznięte po zimie, nie ma na czym zawiesić oka, a remont się ciągnie od czterech lat - dodaje koleżanka naszej rozmówczyni. 

Łódzki magistrat potwierdza, że rewitalizacja Parku Sienkiewicza nie przebiega zgodnie z planem i dlatego inwestycja nadal pozostaje nieukończona.

Okazuje się, że w trakcie realizacji prac firma, która prowadziła ten remont, ogłosiła upadłość.

- W zeszłym roku udało się jeszcze przeprowadzić pierwsze nasadzenia i rozumiemy mieszkańców, bo mieli prawo się spodziewać, że prace będą postępować. Aktualnie trwa przetarg mający wyłonić nowego wykonawcę prac w Parku Sienkiewicza - odpowiada Aleksandra Hac z Urzędu Miasta Łodzi.

Jednak brak tak pięknego kwiatostanu, jak ten w Parku Klepacza, nie jest jedynym problemem w parku Sienkiewicza, na który zwracają uwagę łodzianie.

Zaniedbania są też na takim poziomie podstawowym. Codziennie przychodzę tu na spacer z psem i z koszy na śmieci wszystko się wysypuje. Generalnie Park jest dość mocno zaniedbany. Tam przy wejściu też możemy zobaczyć jakieś chwasty... No nie tak to miało wyglądać. Póki co jest słabo - mówi nam mieszkaniec Łodzi.

Aleksandra Hac zauważe, że park Sienkiewicza ma swoją specyfikę. Jest jednym z ładniejszych i większych parków położonych w okolicy ulicy Piotrkowskiej.

- Wiemy, że zwłaszcza wieczorami korzystają z niego nie tylko spacerowicze, ale także osoby oddające się tzw. innym aktywnościom - mówi. - Staramy się zwiększyć liczbę patroli straży miejskiej i policji patrolujących ten teren, zaczęliśmy też zamykać Park Sienkiewicza na noc, aby mógł on być dla łodzian miejscem pięknym, zadbanym i bezpiecznym. Jeśli chodzi o opróżnianie koszy na śmieci, to wykonawca musi wywozić śmieci z parków przez siedem dni w tygodni i ma na to codziennie czas do godziny 11:00.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem łódzkiego urzędu miasta, to pierwsze nasadzenia kwiatów w Parku Sienkiewicza odbędą się jesienią. To oznacza, że będzie można je podziwiać dopiero wiosną przyszłego roku.

Łódka - rzeka płynąca pod Manufakturą