Ceny ropy

i

Autor: pixabay.com

Saudi Aramco podnosi ceny sprzedawanej ropy. Czy czekają nas podwyżki na stacjach paliw?

2023-02-07 13:48

Saudyjski koncern Saudi Aramco zaskoczył światowe rynki, podwyższając cenę swojej ropy. Choć podwyżka dotyczy ropy, która będzie dostarczona na główne rynki w Azji w marcu, pierwsze efekty tej decyzji widać już na globalnym rynku - w Nowym Jorku cena ropy rośnie mocno od poniedziałku. Czy czekają nas kolejne podwyżki cen paliw?

Arabia Saudyjska zaskoczyła rynki niespodziewaną decyzją o podwyższeniu cen ropy eksportowanej do krajów Azji. Saudyjski koncern Saudi Aramco podwyższył ceny swojej ropy, która będzie dostarczona na główne rynki w Azji w marcu. Dla inwestorów to sygnał, że Saudowie spodziewają się skoku zapotrzebowania na paliwa szczególnie w Chinach, które po wielu miesiącach ograniczeń otworzyły swoją gospodarkę.

- Rynek do tej pory był nieco niepewny co do powrotu popytu w Chinach - powiedziała w TV Bloomberg Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights. - Głównym wyzwaniem dla rynku jest teraz to, w jakim tempie gospodarka wróci (do normy) po obostrzeniach, i jak płynny będzie to proces.

W reakcji na zaskakującą decyzję Arabii Saudyjskiej o podwyższeniu cen ropy dostarczanej do krajów azjatyckich, mocno zaczęły rosnąć ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 75,24 USD, czyli wyżej o 1,52 proc., po zwyżce w poniedziałek o 1 proc. Z kolei ropa Brent na ICE w dostawach na kwiecień wyceniana jest po 82,11 USD za baryłkę, czyli o 1,38 proc. wyżej.

Jak podkreśla portal Business Insider, eksperci przewidują, że notowania ropy na światowych giełdach w dłuższej perspektywie czasu będą rosnąć. Goldman Sachs przewiduje, że cena ropy Brent przekroczy 100 USD w trzecim kwartale bieżącego roku, gdy Chiny w pełni otworzą swoją gospodarkę. Podobną prognozę stawia też Morgan Stanley.

Rynek rozważa też potencjał do dalszych podwyżek cen ropy w związku z najnowszymi sankcjami UE na rosyjskie paliwa gotowe. Inwestorzy próbują ocenić, jak to wpłynie na przepływy ropy i paliw na giełdach. Embargo na import rosyjskich paliw gotowych jest kolejnym, po wprowadzeniu 5 grudnia embarga na rosyjską ropę oraz po wejściu w życie uzgodnionego przez UE, G7 i Australię limitu ceny rosyjskiej ropy transportowanej drogą morską na poziomie 60 USD za baryłkę.

Saudi Aramco to obecnie największy producent ropy naftowej na świecie. W 2022 r. PKN Orlen i Saudi Aramco podpisały strategiczne porozumienie o współpracy, które m.in. zapewnia polskiej spółce dostawy ropy naftowej w ilości wystarczającej, aby pokryć ok. 45 proc. łącznego zapotrzebowania wszystkich rafinerii Grupy Orlen.

K.RABENDA: NIE BĘDZIE DRASTYCZNYCH PODWYŻEK CEN PALIW