Rząd zapłaci za montaż klimatyzacji. Można dostać nawet 11 tys. złotych

i

Autor: pixabay

Dodatki

Rząd zapłaci za montaż klimatyzacji. Można dostać nawet 11 tys. złotych

2024-05-21 10:36

Tegoroczne lato ma być wyjątkowo upalne. Warto więc pomyśleć o zamontowaniu w domu klimatyzacji. Z rządowej dotacji można otrzymać nawet 11 tys. złotych dofinansowania na montaż urządzeń klimatyzacyjnych.

Rządowa dotacja na klimatyzację

Żeby otrzymać dotację na montaż klimatyzacji w domu, można skorzystać z trzech rządowych programów - "Czyste Powietrze", "Mój Prąd" lub "Moje Ciepło". Warunkiem otrzymania dofinansowania jest montaż urządzenia klimatyzacyjnego z funkcją grzania, a nie jedynie schładzającego powietrze. 

Dotacja z programu "Czyste Powietrze"

W ramach programu "Czyste Powietrze" wysokość dotacji jest uzależniona od 3 progów dochodowych.

Pierwszy dotyczy osób, których dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł i dla takiej grupy przewidziana jest dotacja podstawowa w wysokości do 30 tys. zł. Druga część programu o podwyższonym poziomie dofinansowania jest skierowana do osób o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu do 1564 zł/osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w przypadku gosp. jednoosobowych. Dla nich przewidziana jest wyższa dotacja – do 47 tys. zł. Trzecią grupę beneficjentów stanowią osoby o miesięcznym dochodzie nieprzekraczającym 900 lub 1260 zł na osobę i dotyczy odpowiednio gospodarstw wieloosobowych i jednoosobowych. W tej kategorii dotacje sięgają nawet 79 tys. zł.

Przy podstawowym poziomie dofinansowania można otrzymać dotację na urządzenie klimatyzacyjne na kwotę 4400 zł lub zwrot 40 proc. poniesionych kosztów. Łapiąc się na podwyższony poziom dofinansowania, można natomiast otrzymać dotację wynoszącą 7800 złotych lub zwrot do 70 proc. kosztów. Z kolei przy najwyższym poziomie dofinansowania, dotacja wynosi 11 100 złotych lub można otrzymać 100 proc. zwrot kosztów.

Dotacja z programu "Mój Prąd"

Korzystając z programu "Mój Prąd", dzięki któremu można kupić pompę ciepła, która także pełni funkcję klimatyzatora (pompa powietrze/powietrze), można otrzymać 4400 złotych dofinansowania lub 50 proc. zwrot kosztów. W programie "Mój Prąd" próg dochodowy nie jest brany pod uwagę.

Dotacja z programu "Moje Ciepło"

Natomiast trzeci program "Moje ciepło" oferuje możliwość otrzymania od 7 do nawet 21 tys. złotych dotacji lub 30 proc. zwrotu kosztów, w zależności od pompy ciepła (ale należy pamiętać, że nie każda pompa ciepła pełni też funkcję klimatyzatora). W przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny poziom dofinansowania sięgnie 45 proc. kosztów kwalifikowanych.

Przy tym programie obowiązuje zasada - najpierw inwestycja potem wypłata. Jednakże beneficjentami programu mogą być właściciele bądź współwłaściciele jednorodzinnych domów, ale wyłącznie nowych.

Odliczenie klimatyzacji od podatku

Istnieje także możliwość odliczenia od podatku klimatyzacji już zamontowanej w domu. W tym przypadku można skorzystać z dwóch opcji.

Pierwsza to tzw. ulga rehabilitacyjna, przysługująca osobom z niepełnosprawnościami, które poniosły wydatki na cele rehabilitacyjne lub związanie z ułatwieniem wykonywania codziennych czynności.

Druga to tzw. ulga termomodernizacyjna, która skierowana do podatników, którzy są właścicielami lub  współwłaścicielami domów jednorodzinnych i prowadzili w ostatnim czasie prace termomodernizacyjne w swoim domu. 

Pogad@ne: Klimatyzacja - rodzaje, wybór, koszty, montaż
Materiał sponsorowany
Listen on Spreaker.