Resort rolnictwa wziął pod lupę nalewki. Zobacz, czy wytwarzasz je prawidłowo

i

Autor: Pixabay.com

Zmiany w prawie

Zmiany w sprzedaży alkoholu? Chodzi o jeden z ulubionych trunków Polaków

2023-09-21 15:31

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi skupiło się na popularnych w Polsce nalewkach. Projekt rozporządzenia może sprawić, że wiele osób, które je produkuje powinno przestać używać terminu „nalewka”. Aby móc go używać należy spełnić szereg warunków.

Produkcja nalewek cieszy się bardzo dużą popularnością w wielu polskich domach. Zwłaszcza w okresie letnim kiedy pojawia się wiele sezonowych owoców. Wiele osób zastanawia się czy ich produkcja jest legalna. Odpowiedź brzmi… to zależy. Decyduje o tym rodzaj alkoholu jakiego się do niej użyje. Zgodnie z prawem można korzystać wyłącznie z komercyjnego alkoholu, od którego odprowadzono już wcześniej akcyzę. Oczywiście można je wytwarzać tylko na własny użytek. Oznacza to, że nie powinno się ich produkować dla korzyści finansowych.

Jak wyprodukować prawdziwą nalewkę?

Ile osób tyle sposobów i pomysłów na produkcje nalewek. Jednak, resort rolnictwa ograniczył możliwość używania terminu „nalewka”. Aby móc go używać należy spełnić szereg warunków.

Jeżeli napój alkoholowy ma być nazywany "nalewką", nie będzie można dodawać do niego barwników, aromatów, soków owocowych czy win owocowych - przewiduje projekt rozporządzenia resortu rolnictwa, o czym informuje PAP.

Zwrócono również uwagę na minimalny okres maceracji popularnych przy robieniu nalewek produktów. Zwrócono uwagę na skórki cytryn, skórki pomarańczy, pędy sosny czy płatki jaśminu, które wymagają krótkiej maceracji.

Skąd ta decyzja?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje się w tym przypadku ochroną zwyczajów. Według ministerstwa tradycyjnej nalewki nie można barwić, aromatyzować czy też dodawać soków owocowych, zagęszczonych soków owocowych oraz wyrobów winiarskich, w tym win, win owocowych, cydrów czy miodów pitnych.

Możemy zakupić wiele produktów, które nazywa się nalewkami. Jednak resort chce, aby tej nazwy używać wyłącznie wobec produktów, które na to zasługują.

Łodzianin wyruszył w samotną podróż do Afryki