Praca

Psycholog, modelka i jubiler. Oto zawody niezagrożone przez sztuczną inteligencję

2025-02-06 10:48

Pracownicy wielu branż obawiają się, że sztuczna inteligencja pozbawi ich pracy, ale są profesje odporne na rozwój AI, w których liczą się empatia i wyobraźnia. - W Polsce 1,66 mln osób pracuje w 20 zawodach najmniej narażonych na wpływ AI - wskazują eksperci. Oto zawody niezagrożone przez sztuczną inteligencję.

Sztuczna inteligencja a rynek pracy 

Sztuczna inteligencja sporo namieszała na rynku pracy. Wielu pracodawców czerpie z możliwości, jakie oferuje AI. Z jednej strony nowa technologia pomaga pracownikom, z drugiej rosną obawy, że zacznie ich wypierać z rynku pracy. Wśród zawodów najbardziej zagrożonych wymieniani są kasjerzy, recepcjoniści, księgowi, a nawet rolnicy. Nie wszyscy jednak muszą czuć się zagrożeni.

- Regularnie analizujemy wpływ nowych technologii na rynek pracy. Rośnie znaczenie specjalistów od sztucznej inteligencji, automatyzacji czy robotyzacji, ale nie każdy musi się na tym znać, co potwierdza najnowszy raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W Polsce 1,66 mln osób pracuje w 20 zawodach najmniej narażonych na wpływ AI. Cechy takie jak empatia, wyobraźnia czy wrażliwość to elementy, których maszyny nie zastąpią, a które decydują o unikalności wielu zawodów – mówi Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy i założyciel Personnel Service.

Łódź Radio ESKA Google News
Autor:

Jakie zawody nie zostaną zastąpione przez sztuczną inteligencję?

Eksperci Personnel Service przeanalizowali rynek pracy, tworząc zestawienie profesji odpornych na cyfrową rewolucję. Na liście są zawody, które wymagają inteligencji emocjonalnej, kreatywności czy zdolności budowania relacji. Oto zawody, których AI nie będzie w stanie zastąpić.

Sztuczna Inteligencja i rzeczywistość wirtualna w zastosowaniach operacyjnych i nowoczesnym szkoleniu Sił Zbrojnych