Praca sezonowa za granicą. Ile można zarobić?
Prace sezonowe za granicą trwają w najlepsze. Polacy wybierają najchętniej takie kraje jak Niemcy, Szwecja, Czechy oraz Norwegia. Eksperci Personnel Service sprawdzili, jakie są stawki dla pracowników sezonowych w tym krajach.
Zarobki w Czechach
Zacznijmy od Czech. U naszych sąsiadów praca w sektorze produkcji jest obecnie jednym z najczęściej oferowanych stanowisk. Wynagrodzenia wahają się od 1500 do 2000 euro brutto miesięcznie. Wśród popularnych ofert pracy można wymienić montera konstrukcji stalowych oraz mechanika. W tym przypadku miesięczne zarobki wynoszą 2100 euro brutto. Spawacze mogą zarobić 100 euro brutto więcej. Osoby zainteresowane pracą w gastronomii (kelnerzy lub pomocnicy kucharzy) mogą liczyć na pensje w kwocie 2000 euro brutto miesięcznie. Najlepsze oferty są w sektorze IT - aż 4000 euro brutto miesięcznie.
Stawki w Niemczech
W Niemczech można pracować na różnych stanowiskach. Pracownicy magazynu, produkcji oraz osoby zajmujące się sprzątaniem mogą oczekiwać zarobków w wysokości 2200 euro brutto miesięcznie. Opiekunki medyczne mogą zarobić o 100 euro brutto więcej. Praca w ogrodnictwie jest lepiej płatna. Pensja może sięgnąć 2600 euro brutto. Na stanowiskach związanych z produkcją części metalowych, pracownicy mogą zarobić 2700 euro brutto. Natomiast malarze budowlani od 2520 do 2800 euro brutto miesięcznie. Pracownicy drogowi z kolei zarabiają średnio 3108 euro brutto na miesiąc. Pensja stolarza w Niemczech gwarantuje zarobki od 2600 do 3800 euro brutto miesięcznie, w zależności od doświadczenia i umiejętności. Natomiast w sektorze IT stawki zaczynają się od 3500 euro brutto, a sięgają 5500 euro brutto miesięcznie.
Polecany artykuł:
Praca sezonowa w krajach skandynawskich
Jeszcze więcej można zarobić w krajach skandynawskich. W Szwecji pracownicy produkcji mogą oczekiwać miesięcznego wynagrodzenia na poziomie 2100 euro netto. Więcej zarobią opiekunowie osób starszych – od 2600 3000 euro netto miesięcznie. Stawka dla brukarzy wynosi 3600 euro netto miesięcznie, a dla piaskarzy 200 euro więcej. Operatorzy robotów spawalniczych oraz zbrojarze budowlani mogą liczyć na pensje w przedziale od 3600 do 4200 euro netto. Spawacze i monterzy konstrukcji stalowych podobnie – zarabiają do 4200 euro netto miesięcznie. Nieco wyższe stawki mają pracownicy ogólnobudowlani. W tym przypadku zarobki sięgają 4500 euro netto.
Na koniec Norwegia. W tym kraju stawki są zdecydowanie najwyższe. Stolarze-cieśle mogą oczekiwać miesięcznego wynagrodzenia w przedziale od 3300 do 3800 euro netto. Dla brukarzy oraz pracowników pracujących w rzeźni stawki miesięczne sięgają 4000 euro netto. Mechanicy okrętowi, spawacze oraz pracownicy ogólnobudowlani także zarabiają do 4000 euro netto w ujęciu miesięcznym. Więcej płaci się hydraulikom - od 4000 do 4500 euro netto miesięcznie.
- Szwecja i Norwegia, mimo braku bezpośredniego sąsiedztwa z Polską, przyciągają Polaków wysokimi zarobkami oraz atrakcyjnymi warunkami pracy. To właśnie te czynniki najbardziej przemawiają do polskich pracowników, którzy szukają możliwości rozwoju zawodowego i poprawy jakości życia. A przez te wiele lat emigracji Polacy udowodnili swoją wartość jako pracowici i profesjonalni specjaliści, z którymi warto podejmować współpracę – podsumowuje Krzysztof Inglot z Personnel Service.
Oto najbardziej deficytowe zawody w Polsce. Wśród nich mundurowi