Powstanie portal z aktualnymi cenami transakcyjnymi mieszkań i domów?

i

Autor: pixabay.com

Wiadomości

Powstanie portal z aktualnymi cenami transakcyjnymi mieszkań i domów? Prace trwają

2024-08-07 15:19

Już wkrótce ma powstać portal, w którym będzie można znaleźć aktualizowane na bieżąco ceny transakcyjne zakupu mieszkań oraz domów na rynku pierwotnym i wtórnym. Utworzenie Portalu DOM przewiduje projekt ustawy, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MriT) pracuje nad projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym oraz niektórych innych ustaw. Projekt przewiduje m.in. stworzenie powszechnie dostępnego portalu, w którym będzie można znaleźć aktualizowane na bieżąco ceny transakcyjne zakupu mieszkań oraz domów na rynku pierwotnym i wtórnym.

Jak podkreśla MRiT, dostęp do wiarygodnej i aktualnej informacji pozwoli kupującym na racjonalną ocenę warunków proponowanych przez sprzedających, a także może być ułatwieniem dla podmiotów gospodarczych podejmujących np. decyzje inwestycyjne na rynku mieszkaniowym. Ponadto Portal DOM ma umożliwić organom publicznym właściwy dobór instrumentów wsparcia mieszkalnictwa na poszczególnych rynkach, a także pozwoli na monitorowanie skuteczności działania tych instrumentów.

Portal DOM ma być prowadzony w oparciu o trzy źródła:

  • dane z rynku pierwotnego nieruchomości objętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów obowiązanych do zgłaszania danych do Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego
  • dane z rynku pierwotnego dotyczące umów sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych nieobjętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych nieobjętych obowiązkiem zgłaszania danych do Ewidencji
  • dane z rynku pierwotnego i wtórnego przekazywane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w oparciu o informacje wynikające z aktów notarialnych zgłaszanych przez notariuszy

W projekcie zaproponowano, by prowadzenie Portalu DOM zostało powierzone Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, który prowadzi już Ewidencję Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.

„Deweloperzy, którzy stanowią główne źródło informacji o transakcjach zawieranych na rynku pierwotnym, mają zapewnione automatyczne kanały komunikacji do zasilania Ewidencji. Rozszerzenie zakresu danych będzie więc szybsze i tańsze w realizacji niż konfiguracja integracji z nową infrastrukturą systemową” - uzasadniono.

Ponadto, w celu pokrycia danymi całego rynku pierwotnego dane pozyskiwane z Ewidencji będą uzupełniane o dane dostarczane przez deweloperów (i inne podmioty profesjonalne), którzy dotychczas nie rejestrowali transakcji w Ewidencji.

„Dodatkowe dane z rynku pierwotnego oraz dane z rynku wtórnego będą dostarczane przez Krajową Administrację Skarbową, która gromadzi dane o transakcjach dotyczących nabywania nieruchomości dla celów podatkowych oraz w celu zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu” - czytamy w projekcie ustawy.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2024 r.

Te zabytki zna każdy! Sprawdź, czy wiesz gdzie się znajdują [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Skąd pochodzi ten zabytek?
quizzabytki
Najpiękniejsze polskie żaglowce zapozowały do historycznego zdjęcia