Artur Rubinstein. Urodzony w Łodzi żydowski pianista
Artur Rubinstein urodził się 28 stycznia 1887 w Łodzi. Jego ojciec, Żyd Izaak Rubinstein, był właścicielem niewielkiej fabryki tekstylnej, zaś matka, Felicja z domu Heiman, zajmowała się domem.
Już jako chłopiec, Rubinstein przejawiał zdolności muzyczne, a w wieku siedmiu lat pierwszy raz wystąpił publicznie w koncercie charytatywnym. Pierwsze lekcje gry na fortepianie pobierał u Adolfa Prechnera w Łodzi.
Następnie został wysłany do Warszawy, a w 1897 wyjechał do Berlina, w którym uczył się w Wyższej Szkole Muzycznej i pobierał lekcje gry na fortepianie u Karla Heinricha Bartha.
W czasie studiów wiele koncertował przed berlińską publicznością, debiutował 1 grudnia 1900 w berlińskiej Beethoven-Saal. W kwietniu 1902 koncertował w Filharmonii Warszawskiej pod batutą Emila Młynarskiego. W 1902, z polecenia Joachima, zaprezentował się Ignacemu Janowi Paderewskiemu w Szwajcarii, zyskując jego przychylność i uznanie. W 1904 przeniósł się do Paryża, gdzie w tym samym roku zaliczył uważany za początek jego międzynarodowej kariery występ, na którym zagrał m.in. Koncert fortepianowy f-moll i Etiudę op. 10 nr 2 Fryderyka Chopina oraz Koncert fortepianowy g-moll Camille’a Saint-Saënsa.
Wśród scen, na których pojawił się Artur Rubinstein były miasta w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej oraz w Europie. Nie zapomniał również o Polsce, występował m.in. w Łodzi, Warszawie czy Krakowie.
Pianista zmarł 20 grudnia 1982 w Genewie. Urna z jego prochami pochowana jest niedaleko Jerozolimy na zboczu góry Orah.
Fortepian Rubinsteina to symbol Łodzi. Jednak rodzina nie chciała, by pomnik powstał
Artur Rubinstein był mocno związany z Łodzią i chętnie do niej wracał. Ku jego czci powstały również w naszym mieście festiwale, jego imieniem nazwano Filharmonię Łódzką, również w Muzeum Miasta Łodzi znajduje się największa na świecie ekspozycja pamiątek po Arturze Rubinsteinie w tzw. Galerii Muzyki im. Artura Rubinsteina, przekazanych przez jego rodzinę.
Ale jednym z najbardziej znanych symboli miasta, związanych z pianistą, z pewnością jest Fortepian Rubinsteina - pomnik został odsłonięty 23 września 2000 roku z okazji Światowego Spotkania Łodzian przy Piotrkowskiej 78.
Autorem projektu jest Marcel Szytenchelm. Odlana z brązu figura przedstawia Artura Rubinsteina we fraku, siedzącego przy fortepianie, którego dłonie oparte są na klawiaturze. Swojego czasu, wrzucając drobną monetę posłuchać można było interpretacji muzycznej kompozycji fortepianowych w wykonaniu artysty. Jednak po interwencjach firmy Sony BMG, która domagała się tantiem za odtwarzane utwory, wyłączono urządzenie odtwarzające muzykę.
Co ciekawe, przeciwko powstaniu pomnika protestowała rodzina Artura Rubinsteina. Córka artysty, Eva Rubinstein wysyłała swojego czasu pisma do Urzędu Miasta Łodzi i Kancelarii Premiera RP, twierdząc, że "forma pomnika i jego niska wartość artystyczna obraża pamięć artysty". Ponadto, ze względu na ostateczne powstanie rzeźby, kobieta przez 6 lat przyjazdu do Łodzi na uroczystości poświęcone swojemu ojcu.