Przedstawiono raport miast z największym smogiem
Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy ranking najbardziej smogowych miejscowości w Polsce. Dane te pochodzą z pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska i obejmują 2021 rok. Liderem w kraju jest obecnie Nowa Ruda. Dolnośląska miejscowość zwyciężyła aż w trzech kategoriach: miasta o najwyższym stężeniu rakotwórczego benzo(a)pirenu, miasta z najwyższym rocznym stężeniem pyłu pm10, a także miasta z największą liczbą dni smogowych. Tuż za nią uplasowały się małopolskie miejscowości: Nowy Targ i Sucha Beskidzka oraz trzy uzdrowiska: Rabka Zdrój, Szczawno-Zdrój i Goczałkowice-Zdrój.
Ranking miast z największym smogiem. W czołówce dwa miasta z regionu łódzkiego
Wysoko na liście są także dwie miejscowości z regionu łódzkiego. Zgierz zajął trzecie miejsce w Polsce pod względem średniego rocznego stężenia w powietrzu groźnego pyłu PM10. W Zgierzu wynosi ono 39 µg/m³, przy normie WHO wynoszącej 15 µg/m³. Jest też na 16. miejscu pod względem liczby dni smogowych, których było 67.
Drugie miasto, które jest równie mocno zanieczyszczone to Radomsko. Dni smogowych w 2021 roku było tu 64 co oznacza 17. miejsce Polsce. Natomiast średnie stężenie pyłu PM10 w roku wyniosło 34 µg/m³, co daje Radomsku 13 miejsce w kraju.
Smog. Czym jest i co jest jego przyczyną?
Smog jest mieszaniną powstałą w wyniku zanieczyszczeń powietrza wynikających z naszej działalności i niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (przede wszystkim mgły). Potocznie za smog uznaje się rodzaj chmury, która unosi się nad miastem czy wsią zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. W Polsce składa się przede wszystkim z tlenków węgla, azotu i siarki i najbardziej szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu. Największą przyczyną powstawiania smogu i źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest palenie w piecach ogrzewania domów śmieciami. Wśród innych powodów wymienianą są spaliny wielkich fabryk, palenie w piecach węglem i spaliny samochodów.