Nie żyje wybitny reżyser. Sławomir Kryński zmarł w wieku 73 lat
Polska kinematografia poniosła ogromną stratę. Odszedł Sławomir Kryński, ceniony reżyser, scenarzysta i pedagog. Miał 73 lata. Informację o śmierci artysty obiegły media w poniedziałek, 6 maja 2024 roku.
Sławomir Kryński urodził się w 1952 roku w Łodzi. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim, a następnie związał się z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Od 1982 roku był wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, gdzie uczył studentów pracy z aktorem na planie filmowym i teatralnym. Był również członkiem Polskiej Akademii Filmowej.
Kryński zasłynął jako reżyser i scenarzysta filmów fabularnych. Do jego najbardziej znanych dzieł należy m.in. "Dziecko Szczęścia" (1991), "Księga wielkich życzeń" (1997) czy "Listy miłosne" (2001). Wszystkie te filmy otrzymały nominacje do Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Za "Dziecko Szczęścia" i "Księgę wielkich życzeń" Kryński otrzymał nagrody na Lubuskim Lecie Filmowym.
Poza wspomnianymi wcześniej tytułami, Kryński wyreżyserował również komedie:
- "To nie tak jak myślisz, kotku" (2008)
- "Pokaż kotku, co masz w środku" (2011)
- "Podejrzani zakochani" (2013) - ostatni film w jego dorobku.
W uznaniu zasług dla polskiej kultury, Sławomir Kryński został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2016 roku oraz Brązowym Krzyżem Zasługi w 2018 roku.
Pogrzeb Sławomira Kryńskiego. Artysta spoczął na "Dołach"
Uroczystości pogrzebowe Sławomira Kryńskiego odbyły się 8 maja o godzinie 12:00 w kaplicy Cmentarza Komunalnego "Doły" przy ul. Smutnej w Łodzi.
Sławomir Kryński pozostawił po sobie bogaty dorobek filmowy i wychował pokolenia młodych filmowców, nic więc dziwnego, że mnóstwo osób pojawiło się na cmentarzu, by pożegnać wybitnego artystę, ale przede wszystkim wyjątkowego człowieka.
Zdjęcia z ostatniego pożegnania Sławomira Kryńskiego zobaczycie w naszej galerii.