Pierwsza Komunia Święta. Wyjątkowe święto w Kościele katolickim
Pierwsza Komunia Święta to w Polsce ważne wydarzenie religijne i społeczne, które łączy w sobie duchowy wymiar sakramentu z rodzinną tradycją i uroczystością. Choć z biegiem lat ewoluuje i podlega wpływom współczesnej kultury, pozostaje istotnym elementem polskiej tożsamości katolickiej. Szacuje się, że każdego roku do sakramentu podchodzi kilkaset tysięcy dzieci, choć z biegiem lat liczba ta maleje.
Komunia to jeden z siedmiu sakramentów w Kościele katolickim. Uczestnicząc w niej, dziecko po raz pierwszy przyjmuje Ciało i Krew Chrystusa pod postacią chleba (hostii). Trzecioklasiści przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej przez cały rok szkolny, uczestnicząc w katechezie i specjalnych nabożeństwach. Ponadto, przed przyjęciem Komunii Świętej, dzieci przystępują do pierwszej w życiu spowiedzi.
Wydarzenie odbywa się w kościele i trwa zazwyczaj od półtorej do dwóch godzin. Dzieci ubrane są w specjalne stroje komunijne: dziewczynki w białe alby lub sukienki, a chłopcy w alby lub garnitury.
Jednak komunia to przede wszystkim święto rodzinne. Po uroczystości w kościele, rodziny organizują przyjęcia dla bliskich, często w restauracjach lub w domach. Dzieci otrzymują prezenty od rodziny i przyjaciół. Tradycyjnie były to dewocjonalia (np. różaniec, Biblia), ale obecnie często są to także rowery, laptopy, smartfony i oczywiście pieniądze.
Pierwsza Komunia Święta. Jakie słodkości znajdziemy najczęściej na komunijnych stołach?
Podczas uroczystości w domu czy restauracji zawsze zobaczymy suto zastawiony stół. Niektóre uroczystości komunijne porównywane są nawet do wesel: mamy pierwsze danie, drugie, mnóstwo przystawek i oczywiście deser!
A jakie słodkości pojawiają się najczęściej na komuniach? Zapytaliśmy o to cukierników z Cocoart's w Łodzi.
"Jeśli chodzi o ten rok i nowoczesne trendy to na pewno sprawdzają się kwiaty naturalne, kwiaty żywe, z delikatnym akcentem wspominającym o danej uroczystości - topper czy napis. Ważne jednak, by wszystko dobrze się ze sobą komponowało." - mówi nam Adam Marszałek.
"Co do smaków, to najczęściej wybierane są smaki owocowe. Musimy pamiętać też o tym, że podczas takich uroczystości bardzo dużo się dzieje, jest bardzo dużo jedzenia. I często na tort nie mamy siły czy ochoty. Dlatego my staramy się trochę ten trend odczarowywać i iść w stronę, by jedzenie deseru to była przyjemność, celebracja" - dodaje cukiernik.
A czy również podczas uroczystości komunijnych pojawiają się robiące furorę w ostatnim czasie torty dubajskie?
"Tak, mamy też takie zapytania. Aczkolwiek musimy wtedy zdawać sobie sprawę, że jednak tam jest dosyć ciężka masa pistacjowa w połączeniu z chrupiącym ciastem kataifi. Jedno z drugim daje potężny deser i potężną dawkę cukru. Staramy się więc doradzać naszym klientom, by wybierali lżejsze torty" - przyznaje Adam Marszałek.