Biorą leki na cukrzycę na odchudzanie. Lekarze mówią, co się dzieje po ich odstawieniu

i

Autor: pixabay

Biorą leki przeciwcukrzycowe na odchudzanie. Lekarze mówią, co się dzieje po ich odstawieniu

2023-02-13 13:54

Leki na cukrzycę zawierające semaglutyd stały się popularnym środkiem na odchudzanie. Lekarze ostrzegają przed internetowym trendem i uświadamiają, co się dzieje po ostawieniu preparatu stosowanego niezgodnie ze wskazaniami.

Leki na cukrzycę zawierające semaglutyd stały się popularnym środkiem na odchudzanie. O co chodzi w nowym trendzie odchudzającym, który jest niezwykle popularny na TikToku? Semaglutyd jest substancją, która zmniejsza stężenie glikemii na czczo i po posiłku. Leki zawierające tę substancję czynną regulują trzustkowe wydzielanie insuliny i glukagonu, a także opóźniają opróżnianie żołądka, co także przyczynia się do kontroli glikemii. Dodatkowo zmniejszają masę ciała i masę tłuszczową w wyniku zmniejszenia łaknienia. Co jest bardzo istotne w terapii cukrzycy typu II, która rozwija się u pacjentów z otyłością. Właśnie takie działanie leków przeciwcukrzycowych spowodowało, że stały się popularne wśród osób zdrowych, które chcą szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. Hasztag z nazwą leku ma na TikToku ponad 430 milionów wyświetleń. 

Internetowy trend doprowadził do niedoboru preparatów w aptekach na całym świecie, co uderzyło bezpośrednio w diabetyków, którym lek jest absolutnie niezbędny. W sierpniu ubiegłego roku ministerstwo zdrowia informowało o dziesięciokrotnym wzroście sprzedaży Ozempicu w ciągu dwóch ostatnich lat, spowodowanym stosowaniem leku w leczeniu nie tylko cukrzycy, ale także otyłości. Wzrost dotyczył szczególnie sprzedaży nierefundowanej. Ministerstwo Zdrowia zaczęło sprowadzać preparat z zagranicy, aby pacjenci cierpiący na cukrzycę mieli dostęp do niezbędnego leczenia.

Przed niebezpiecznym trendem przestrzegają lekarze. Stosowanie leków przeciwcukrzycowych na otyłość nie tylko zagraża diabetykom. Na łamach dziennika New York Time ukazał się artykuł przestawiający skutki odstawienia Ozempicu oraz innych preparatów zawierających semaglutyd. 

- Po roku uczestnicy odzyskali dwie trzecie wagi, którą stracili – można przeczytać na łamach NYT. 

To jednak nie są najgorsze skutki stosowania semaglutydu niezgodnie ze wskazaniami. Lek może doprowadzić do ostrego zapalenia trzustki, hipoglikemii oraz retinopatii cukrzycowej. Wśród opinii osób, które zdecydowały się na "terapię odchudzającą", można znaleźć doniesienia o pojawieniu się nieodwracalnej gastroparezy. 

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 10, Cukrzyca