Oto regiony Polski z najwyższym PKB. To one napędzają gospodarkę
Produkt krajowy brutto jest podstawowym miernikiem efektów pracy społeczeństwa danego kraju. Opisuje wartość dóbr i usług wytworzonych przez narodowe i zagraniczne czynniki produkcji na terenie danego państwa. Najprościej rzecz ujmując, PKB jest miarą wielkości gospodarki. Jeśli wskaźnik rośnie, świadczy o wzroście gospodarczym i odwrotnie.
O PKB zazwyczaj mówi się w kontekście całego kraju, ale GUS przedstawia też dane z podziałem na regiony. Ostatnie takie zestawienie urząd przygotował za 2021 rok. Co z niego wynika?
Okazuje się, że ponad 1/2 krajowej wartości produktu krajowego brutto została wytworzona w 5 regionach: warszawskim stołecznym, śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim. Dokładnie 55,9 proc.
- W 2021 roku udziały poszczególnych regionów w generowaniu PKB kształtowały się na poziomie od 2,1% w regionach lubuskim i opolskim do 17,3% w regionie warszawskim stołecznym. Wartość PKB wytworzonego w regionie warszawskim stołecznym w 2021 roku była ponad 8-krotnie wyższa niż w regionie opolskim (w 2020 roku prawie 9-krotnie). W grupie regionów z wysokimi udziałami w tworzeniu PKB w 2021 roku, oprócz regionu warszawskiego stołecznego, były także regiony: śląski, wielkopolski, dolnośląski i małopolski. Jednostki prowadzące działalność w wymienionych 5 regionach, w których pracowało 51,5% ogółu pracujących w gospodarce narodowej, wytworzyły łącznie 55,9% krajowej wartości PKB – podaje GUS.
A jakie regiony miały najniższy udział w tworzeniu PKB? Z zestawienia GUS wynika, że były to następujące regiony: lubuski, opolski, podlaski, świętokrzyski i warmińsko-mazurski. Ich łączny udział w generowaniu PKB wyniósł 11,3%, a pracowało w nich 12,7% ogółu pracujących w gospodarce narodowej.
Polecany artykuł:
Warto jednak dodać, że PKB nie uwzględnia liczby ludności, dlatego bardziej miarodajnym wskaźnikiem dobrobytu jest PKB per capita, czyli w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
- Najwyższy poziom PKB na 1 mieszkańca w 2021 roku uzyskano w regionie warszawskim stołecznym – 140 534 zł, przekraczający 2-krotnie przeciętną w kraju. W 2021 roku poziom PKB na 1 mieszkańca przekraczający przeciętną w kraju odnotowano również w regionach: dolnośląskim – o 10,8%, wielkopolskim – o 7,2% i śląskim – o 3,4%. Najwyższy poziom PKB na 1 mieszkańca uzyskany w 2021 roku w regionie warszawskim stołecznym przewyższał 3-krotnie wartość PKB na 1 mieszkańca regionu lubelskiego, w którym to odnotowano najniższy jego poziom. Niski poziom PKB na 1 mieszkańca (mniej niż 75% średniej krajowej) w 2021 roku odnotowano w regionach Polski Wschodniej: lubelskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i świętokrzyskim - czytamy w zestawieniu GUS.