Demografia

Oto najszybciej wyludniające się miasto w Łódzkiem. Zniknęła 1/4 ludności

2024-12-20 17:30

Łódzkie należy do najszybciej wyludniających się województw w Polsce, plasując się na drugim miejscu, zaraz po województwie śląskim. Które miasta regionu doświadczają największego spadku liczby mieszkańców? W jednym z nich liczba ludności zmniejszyła się o 23,8 proc. w ciągu ostatnich 20 lat. Jakie działania podejmują lokalne władze, aby przeciwdziałać temu zjawisku?

Łódzkie się wyludnia. Region zajmuje drugie miejsce w kraju

Województwo łódzkie zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem spadku liczby ludności. W poprzednim roku nasz region „zmniejszył się” aż o 15 964 osoby. Pierwsze miejsce zajęło liczne województwo śląskie, które zanotowało spadek ludności o 26 572 osoby. O ile pierwsze miejsce Śląska nie zaskakuje, w końcu to drugie najliczniejsze województwo w kraju, to druga lokata regionu łódzkiego - szóstego pod względem populacji - już tak. Z czego to może wynikać?

- Większe województwa, jak mazowieckie oraz wielkopolskie, mają zdecydowanie lepszą sytuację od naszego z uwagi na znacząco młodszą strukturę wieku oraz dodatnie salda migracji. Dlatego większe regiony wyprzedają nas, a raczej można powiedzieć, że są w tyle pod względem spadku ludności – wyjaśniał nam niedawno prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec 2023 roku w województwie łódzkim mieszkało 2.370.370. To oznacza, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba ludności zmalała o ponad 9 proc. W 2002 roku nasz region zamieszkiwało 2.607.380 osób. Szacuje się, że w 2050 roku populacja Łódzkiego "spadnie" do 2 milionów.

Łódź Radio ESKA Google News
Autor:

To najszybciej wyludniające się miasto w Łódzkiem

Które miasta wyludniają się najszybciej? W liczbach bezwzględnych Łódź pozostaje poza wszelką konkurencją. Jeszcze w 2002 roku stolicę regionu zamieszkiwało ponad 785 tys. osób, a na koniec 2023 już tylko 655 tys. osób. Jednakże bardziej miarodajny jest wskaźnik oparty na procentowej zmianie populacji i pod tym względem najszybciej wyludniającym się miastem regionu jest Piątek, który 4 lata temu odzyskał prawa miejskie. W 2002 roku miasto zamieszkiwało 2050 osób, a w 2023 już tylko 1562 osoby, co oznacza, że spadek liczby ludności sięgnął 23,8 proc. Dla porównania w Łodzi wyniósł 16,5 proc.

Władze Piątku zdają sobie sprawę z problemu wyludniania.

- Strata mieszkańców związana z wyludnianiem miast nie jest dla nas wiadomością pozytywnąZauważalna jest migracja młodszego społeczeństwa, które ze względu na dostępność wyższych uczelni wyprowadza się z rodzinnego domu do większych aglomeracji. Jednak najczęściej obserwowanym przypadkiem związanym z wyludnianiem jest kwestia rynku pracy oraz dostępności mieszkań. Próbujemy jednak temu zjawisku przeciwdziałać. Ze względu na naszą lokalizacje w centrum Polski oraz bliskość infrastruktury drogowej w postaci autostrady A1, możliwy jest rozwój rynku pracy w postaci hal magazynowych na terenie naszej gminy, do którego inwestorów zachęcamy – mówi nam burmistrz Piątku, Anna Matusiak.

Włodarze miasta dostrzegają jednak pewne pozytywy.

- W ostatnich latach zauważyliśmy obiecujący ruch mieszkańców z Warszawy oraz Łodzi, którzy decydują się na nabycie działek na terenie naszej gminy. Myślę, że wyprowadzając się z mieszkań w centrum aglomeracji do domów pod miastem, szukają spokoju i przyrody. Wyludnianie jest dla samorządów dużym problemem, ale nie powinniśmy z tym walczyć, tylko wyciągać wnioski i czynić przestrzeń przyjaźniejszą i bardziej dostosowaną, zachęcającą do pozostania bądź powrotów do naszego centrum Polski, co powoli staramy się czynić – dodaje Anna Matusiak.

To najszybciej wyludniające się miasta w woj. łódzkim

Wersja FB: Wymierające miasto. Ono STRASZY. Jest nadzieja dla Bytomia? To miasto się z tego PODNIESIE! - KOMENTERY
Polska na ucho
Samotność