Rośnie liczba singli, maleją chęci na założenie rodziny
Coraz więcej współczesnych par decyduje się na rozwijanie kariery, a dopiero w kolejnych etapach na zakładanie rodziny. Często też młodzi ludzie nie chcą kupować mieszkań, a jedynie wynajmują, nie wiedzą, gdzie tak naprawdę chcą żyć, chcą podróżować i nie martwić się zobowiązaniami. Przez lata żyją w związkach, ale nie decydują się na ślub. Bardzo wiele osób również decyduje się na bycie singlem z wyboru. I w obecnych czasach nikogo to nie powinno dziwić. Choć pojawiają się pytania o ustatkowanie, ślub, dziecko, nie jest to tam wymagane, jak było jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
Badania z 2023 roku pokazują, że zaledwie 17% kobiet w wieku 18–45 lat planuje potomstwo w ciągu najbliższych 3–4 lat, a dalsze 15% – w bardziej odległej perspektywie. Najwięcej, bo ponad dwie trzecie nie ma wclae takich zamierzeń (68%).
Kiedy jest najlepszy czas na dziecko? Najnowsze badania
Journal of the American Geriatrics Society opublikował najnowsze badania, które rzucają zupełnie nowe światło na późne macierzyństwo. Okazuje się, że z decyzją o zajściu w ciążę nie trzeba, a nawet nie powinno się spieszyć. Późne macierzyństwo bowiem może przynieść korzyści zdrowotne!
"Posiadanie pierwszego dziecka po 35. roku życia może pomóc w poprawie zdolności poznawczych. Te same badania wykazały, że jeśli w pierwszą ciążę kobieta zajdzie przed 24. rokiem życia, wykazuje się gorszą pamięcią roboczą oraz ma problemy z uwagą" - informuje portal o2.pl.
Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy tłumaczą, że wszystko ze względu na działanie hormonów- estrogenu i progesteronu. W czasie ciąży ich poziom w organizmie wzrasta, co poprawia funkcje poznawcze. Ponieważ te funkcje słabną z wiekiem, późna ciąża może ponownie je wzmacniać.