dziecko

i

Autor: Canva

rodzicielstwo

Oto najlepszy czas na dziecko. Najnowsze badania zaskakują

2024-04-10 13:06

Kiedyś im szybciej decydowaliśmy się na dzieci, tym było to bardziej odpowiednie i doceniane w społeczeństwie. Choć we współczesnych czasach często młodzi skarżą się na dociekliwe pytania "Kiedy ślub? Kiedy dziecko?", daje się większą swobodę w planowaniu życiowych decyzji. Również badania pokazują, że opóźnił się najlepszy czas na posiadanie dziecka.

Rośnie liczba singli, maleją chęci na założenie rodziny

Coraz więcej współczesnych par decyduje się na rozwijanie kariery, a dopiero w kolejnych etapach na zakładanie rodziny. Często też młodzi ludzie nie chcą kupować mieszkań, a jedynie wynajmują, nie wiedzą, gdzie tak naprawdę chcą żyć, chcą podróżować i nie martwić się zobowiązaniami. Przez lata żyją w związkach, ale nie decydują się na ślub. Bardzo wiele osób również decyduje się na bycie singlem z wyboru. I w obecnych czasach nikogo to nie powinno dziwić. Choć pojawiają się pytania o ustatkowanie, ślub, dziecko, nie jest to tam wymagane, jak było jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Badania z 2023 roku pokazują, że zaledwie 17% kobiet w wieku 18–45 lat planuje potomstwo w ciągu najbliższych 3–4 lat, a dalsze 15% – w bardziej odległej perspektywie. Najwięcej, bo ponad dwie trzecie nie ma wclae takich zamierzeń (68%).

Kiedy jest najlepszy czas na dziecko? Najnowsze badania

Journal of the American Geriatrics Society opublikował najnowsze badania, które rzucają zupełnie nowe światło na późne macierzyństwo. Okazuje się, że z decyzją o zajściu w ciążę nie trzeba, a nawet nie powinno się spieszyć. Późne macierzyństwo bowiem może przynieść korzyści zdrowotne!

"Posiadanie pierwszego dziecka po 35. roku życia może pomóc w poprawie zdolności poznawczych. Te same badania wykazały, że jeśli w pierwszą ciążę kobieta zajdzie przed 24. rokiem życia, wykazuje się gorszą pamięcią roboczą oraz ma problemy z uwagą" - informuje portal o2.pl.

Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy tłumaczą, że wszystko ze względu na działanie hormonów- estrogenu i progesteronu. W czasie ciąży ich poziom w organizmie wzrasta, co poprawia funkcje poznawcze. Ponieważ te funkcje słabną z wiekiem, późna ciąża może ponownie je wzmacniać.

Roksana Węgiel w teledysku disco polo. Internauci w dużym szoku! To naprawdę ona?
Sonda
Kiedy jest najlepszy czas na dziecko?