Stacja ORLEN

i

Autor: ORLEN Stacja ORLEN

Biznes

Orlen chce otworzyć sklepy autonomiczne na wzór „Żabki”. Koncern planuje pilotaż

2023-09-14 10:58

Orlen planuje otworzyć samoobsługowe sklepy, w których będzie można robić zakupy bez udziału sprzedawcy. Koncern analizuje na razie rynek i poszukuje potencjalnego partnera biznesowego. Jedną z największych na świecie siecią sklepów autonomicznych może pochwalić się Żabka, która otworzyła w Polsce już kilkadziesiąt tego typu placówek.

Orlen planuje pilotaż sklepu autonomicznego

Orlen planuje wkroczyć na rynek sklepów autonomicznych. 12 września koncern ogłosił zapytanie o informację w tym zakresie. Publikując zapytanie „Pilotaż konceptu samoobsługowego punktu sprzedaży detalicznej dla kategorii FMCG sieci Orlen”, koncern wyjaśnił, że jego przedmiotem „jest weryfikacja dostępnych na rynku innowacyjnych rozwiązań dla małoformatowych obiektów sprzedaży”. Orlen poszukuje firmy, która zapewni „usługę dostarczenia i operacyjnej obsługi konceptu samoobsługowego punktu sprzedaży detalicznej dla produktów FMCG”, czyli produktów szybkozbywalnych, takich jak artykuły spożywcze czy środki czystości.

Orlen zakłada, że w nowym samoobsługowym sklepie, klient będzie mógł zrealizować zakup bez udziału fizycznego sprzedawcy. Nowy sklep autonomiczny Orlenu mógłby być wolnostojącym, zamykanym modułem lub punktem sprzedaży w istniejącym już lokalu.

„Orlen w ramach pilotażu zakłada współpracę z konsorcjum lub dostawcą, który jest w stanie dostarczyć kompleksowe rozwiązanie opisanego zagadnienia” - zaznaczył koncern. Jako termin zadawania pytań w zakresie, który obejmuje postępowanie, koncern wskazał 2 października, natomiast termin składania odpowiedzi wyznaczył na 3 października.

Żabka liderem na rynku sklepów autonomicznych

Podobną sieć sklepów autonomicznych uruchomiła już Żabka. Pierwsza bezobsługowa Żabka Nano została otwarta 2 lata temu w Poznaniu. Obecnie w całej Polsce jest już kilkadziesiąt samoobsługowych Żabek Nano, co czyni ją największą siecią autonomicznych sklepów w Europie. Dzięki systemowi kamer i technologii opartej o sztuczną inteligencję w Żabkach Nano nie ma kas ani sprzedawców. Klient bierze co chce, a umieszczone w sklepie kamery obserwują, które produkty bierze z półki i doliczają je do rachunku. Po wyjściu klienta ze sklepu płatność za zakupy pobierana jest automatycznie z jego karty.

Plany Orlenu

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. 7 rafinerii: cztery w Polsce - w tym największą w Płocku, dwie w Czechach i jedną na Litwie. Ma ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, w Niemczech, w Czechach oraz na Słowacji, na Litwie i na Węgrzech. Posiada również rozbudowany segment petrochemiczny i segment wydobywczy węglowodorów. Grupa Orlen prowadzi również inwestycje związane z energetyką odnawialną, jak farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, a do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

Zgodnie z założeniami, do końca dekady nakłady inwestycyjne Grupy Orlen wyniosą ok. 320 mld zł. Jednym z priorytetów firmy jest „dynamiczny rozwój segmentu detalicznego, oparty o rozbudowę sieci sprzedaży i znaczące poszerzenie oferty”.

Jak zrobić pozwolenie na broń? Michał Kwiatkowski tłumaczy