Leki

i

Autor: pixabay.com Lekarstwa powinny być przechowywane w chłodzie. Wysoka temperatura może sprawić, że stracą swoje właściwości, lub wręcz staną się szkodliwe.

Od 1 listopada nowa lista leków refundowanych. Które leki będą tańsze?

2022-10-27 12:34

Już od przyszłego miesiąca obowiązywać będzie nowa lista leków refundowanych. Aż 143 pozycje zostały dodane do wykazu. Do leków refundowanych dołączą między innymi leki na raka piersi czy cukrzycę typu II.

Nowa lista refundowanych leków już od 1 listopada

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano właśnie najnowsze obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Aktualizowanie takiej listy pozwala na wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych. Chodzi o odpowiedniki leków oryginalnych, które posiadają  tę samą substancję czynną. Dzięki temu można dużo zaoszczędzić. Refundowane produkty można kupić w aptece, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jakie leki znalazły się na nowej liście?

Na nowej liście refundowanych leków znalazły się 143 nowe pozycje. Jednym z najważniejszych leków są trzy pozycje dotyczące terapii raka piersi: Trodelvy, Piqray i Talzenna. Dodane zostały też preparaty Rinvoq oraz Olumiant, służące do leczenia chorych z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry oraz Leqvio dla pacjentów z zaburzeniami lipidowym. Poza tym, pojawi się rozszerzenie wskazania refundacyjnego dla leku Jardiance dla osób ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2, zmiany wskazania dla karbamazepiny, a Enspryng- stosowany w przypadku osób chorujących na spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego.

Pełna lista refundowanych leków

Czym są leki refundowane i kto je może otrzymać?

Leki refundowane to specjalna grupa dopuszczonych do obrotu preparatów leczniczych, które mogą być sprzedawane za obniżoną cenę lub wydawane nieodpłatnie osobom posiadającym ważne ubezpieczenie zdrowotne albo prawo do specjalnych świadczeń.

Zgodne z prawem do uzyskania refundacji na preparaty stosowane w lecznictwie otwartym niezbędne jest spełnienie kilku warunków:

  • posiadanie przez pacjenta ważnego ubezpieczenia zdrowotnego
  • uzyskanie ważnej i prawidłowo wypełnionej recepty, która musi być wystawiona w zakładzie opieki zdrowotnej posiadającym umowę na świadczenie usług medycznych z Narodowym Funduszem Zdrowia
  • realizacja recepty w aptece, która zawarła odpowiednią umowę na sprzedaż leków refundowanych.

Śnieżne małpy w łódzkim ZOO. Zamieszkały w szczególnym miejscu