Biblioteka Tuvim w Łodzi jest już otwarta!

i

Autor: Ela Piotrowska

Nowoczesna i funkcjonalna. Biblioteka Tuvim w Łodzi jest już otwarta! [zdjęcia]

2020-07-03 18:03

Biblioteka powstała na terenie EC1, w zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Tuwima 46.

Przeszklona ściana, pięknie odnowiona elewacja i patio z siedmiometrowymi drzewami. Biblioteka TUVIM już z zewnątrz robi ogromne wrażenie, które po wejściu do środka jest zwielokrotnione.

Biblioteka Tuvim w Łodzi jest już otwarta!

i

Autor: Ela Piotrowska

Wnętrza są nowoczesne i funkcjonalne.Do dyspozycji czytelników są przestronne sale z książkami. W każdej ustawiono wygodne fotele i pufy. Są też huśtawki i specjalne siedziska trampoliny.

Biblioteka Tuvim w Łodzi jest już otwarta!

i

Autor: mat.UMŁ

Dla dzieci są kolorowe sale ze specjalną wykładziną oraz miękkimi klockami do zabawy. Uczniowie mogą korzystać z sal multimedialnych, są w nich komputery, duże monitory i konsole PlayStation.

Biblioteka Tuvim w Łodzi jest już otwarta!

i

Autor: mat.UMŁ

Jest też strefa ciszy przeznaczona dla tych, którzy chcą popracować lub się pouczyć.
Pierwsi goście zachwyceni byli salą z zabytkowym piecem kaflowym i fotelami, zachęcającymi do relaksu. W tej sali może przebywać jednocześnie kilkadziesiąt osób. Będą tu organizowane spotkania ze znanymi autorami, warsztaty i prelekcje.

Biblioteka Tuvim w Łodzi jest już otwarta!

i

Autor: mat.UMŁ

- Otwieramy Bibliotekę TUVIM - najpiękniejszą bibliotekę w Łodzi, która jest znakomitym przykładem łódzkiej rewitalizacji, podczas której modernizowane obiekty, nie tylko odzyskują dawny blask i uzyskują nowe funkcje mieszkalne czy komercyjne, ale stają się również miejscem kultury, edukacji, spotkań, dyskusji i różnego typu wydarzeń oraz spędzania czasu wolnego. Te nowe kompetencje widać właśnie w fantastycznie zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Tuwima 46 – powiedziała na otwarciu nowej filii Biblioteki Miejskiej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Nowa biblioteka może pochwalić się imponującym księgozbiorem. Jest tu 15 tysięcy książek i 500 audiobooków, w tym większość to nowości. Katalog i konto czytelnika można obsługiwać online.

Biblioteka Tuvim w Łodzi jest już otwarta!

i

Autor: mat.UMŁ

- To jest biblioteka, ale tak naprawdę jest to instutucja kultury, ponieważ tu się będzie odbywało bardzo wiele spotkań i warsztatów. Mamy tu dwa poziomy, 600 metrów kwadratowych i specjalnie strefy dla wszystkich grup wiekowych. Biblioteka jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, jest winda i wszędzie można dojechać wózkiem. Biblioteka jest bardzo demokratyczną instytucją i chcemy to podtrzymać. Każdy możę wziąć książkę, kawę i zagłębić sie w lekturze. Wśród zieleni na patio można zapomnieć, że jesteśmy w centrum tętniącego życiem miasta - mówi kierownik filii Tuvim Dorota Sztyler.

Na dziedzińcu podwórka ustawiono stoły, krzesła oraz wygodne leżaki i legowiska. Jest to przestrzeń dostępna dla każdego, a z biblioteki mogą korzystać wszyscy, którzy maja fiszkę, czyli miejską kartę biblioteczną.
Biblioteka jest w stylu eko. Można tu podładować telefon, wystarczy wsiąść na stojący na piętrze stacjonarny rower, do którego można podłączyć wszystkie typy ładowarek.

Biblioteka Tuvim w Łodzi jest już otwarta!

i

Autor: mat.UMŁ

W przygotowaniach do otwarcia Tuvima solidarnie brali udział pracownicy wszystkich łódzkich filii.
Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi podkresla, że od 2 lat trwa proces modernizacji sieci łódzkich bibliotek, a 600 m kw. u TUVIMA pokazuje, jak można zmienić tego typu placówki w obiekty wielofunkcyjne, użyteczne na wiele sposobów i przyjazne dla mieszkańców. Dyrektor Braun zapowiedział, że ten proces będzie trwać i kolejne inwestycje oraz niespodzianki na mapie łódzkich bibliotek będą miały finał jeszcze w tym roku.