Nauczyciel i wychowawca nie tylko powinien przekazywać szkolną wiedzę uczniowi, ale również świecić przykładem. Co w przypadku kiedy wstawi się on w pracy pod wpływem alkoholu?
Kontrola trzeźwości nauczycieli
Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy, która weszła w życie 21 lutego 2023 r., pracodawca może przeprowadzić badania na obecność alkoholu lub innych środków w organizmie pracownika. Takie prawo dotyczy również nauczycieli, ponieważ w przypadku kiedy Karta Nauczyciela (polska ustawa regulująca prawa i obowiązki nauczycieli) nie reguluje pewnych spraw, zastosowanie mają przepisy Kodeksu pracy.
Co z nauczycielem, który przyjdzie pijany do pracy?
Dyrektor placówki powinien rozważyć postępowanie dyscyplinarne wobec nauczyciela w przypadkach, gdy:
- pojawił się w pracy w stanie po spożyciu, zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰,
- stawił się w pracy nietrzeźwy, czyli zawartość alkoholu przekroczyła 0,5‰,
- spożywał alkohol w pracy,
- był pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu lub zażywał go w pracy.
Gdy istnieje podejrzenie popełnienia przez nauczyciela czynu naruszającego prawa i dobro ucznia, dyrektor lub organ prowadzący szkołę zawiadamia rzecznika dyscyplinarnego. Ma na to 14 dni od popełnienia czynu.
Jak podaje portal prawo.pl, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego rzecznik dyscyplinarny umarza postępowanie bądź kieruje je do komisji dyscyplinarnej pierwszej instancji. Jeśli komisja rozpocznie właściwe postępowanie, wtedy może ona podjąć decyzję nawet o dyscyplinarnym zwolnieniu nauczyciela. Może to dla takiej osoby oznaczać:
- dyscyplinarne zwolnienie z pracy oraz zakaz przyjmowania ukaranego w zawodzie przez okres 3 lat,
- wydalenie z zawodu nauczyciela.