Niebezpieczne chemikalia w pościeli

i

Autor: pixabay.com

Wiadomości

Niebezpieczne chemikalia w pościeli i hantlach. Niepokojące wyniki kontroli Inspekcji Handlowej

2024-10-08 13:54

Podwyższoną zawartość niebezpiecznych chemikaliów stwierdziła Inspekcja Handlowa m.in. w akcesoriach do ćwiczeń i pościeli. Nieprawidłowości stwierdzono w 7 proc. przebadanych produktów. Efektem kontroli były m.in. 4 decyzje zakazujące dalszej sprzedaży zakwestionowanych produktów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wynikach kontroli przeprowadzonych w 2023 roku przez inspektoraty Inspekcji Handlowej. Celem kontroli było sprawdzenie, czy produkty dostępne na rynku nie zawierają zakazanych substancji chemicznych lub dopuszczonych do obrotu z ograniczeniami.

„Eksperci w Laboratorium UOKiK w Łodzi zbadali łącznie 165 partii pościeli, odzieży, obuwia, wyrobów galanteryjnych, dodatków krawieckich i akcesoriów do ćwiczeń. Sprawdziliśmy produkty oferowane przez 154 przedsiębiorców: 16 producentów, 4 importerów, 17 hurtowni i 117 placówek handlu detalicznego” – poinformował UOKiK.

Nieprawidłowości stwierdzono w 12 na 165 partii przebadanych produktów.

320 razy za dużo ftalanów w hantlach

W 8 partiach akcesoriów do ćwiczeń (piłki, mata, skakanka, hantle) stwierdzono przekroczoną zawartość ftalanów. Największe przekroczenie – na poziomie ponad 32 proc. - wykryto w hantlach do ćwiczeń. Tymczasem dopuszczalna zawartość tej substancji nie może być większa niż 0,1 proc.

- Ftalany to są popularne zmiękczacze tworzyw sztucznych, które nadają elastyczności i trwałości produktom – wyjaśnia Jagoda Kruszewska z Departament Komunikacji UOKiK. - W wysokim stężeniu ftalany mogą powodować zaburzenia płodności, grozić uszkodzeniem nerek lub wątroby, rozwojem astmy albo nowotworów. Ftalany nie mają zapachu, smaku ani koloru, a ich cząsteczki mogą przenikać do ciała przez dotyk, np. spoconych rąk.

8 razy za dużo formaldehydu w pościeli

W 4 kompletach pościeli stwierdzono natomiast przekroczenie dopuszczalnego stężenia formaldehydu. O ile dopuszczalne stężenie formaldehydu nie może być większe niż 75 mg/kg, to w jednym z kompletów pościeli wynosiło ono powyżej 600 mg/kg.

- Formaldehyd jest stosowany np. do wykańczania tkanin, dlatego że zapobiega gnieceniu i pomaga utrzymać rozmiar produktu. Natomiast w wysokim stężeniu może działać drażniąco na skórę, błony śluzowe oczu i drogi oddechowe, a także przyczyniać się do rozwoju nowotworów. Dobra wiadomość jest taka, że formaldehyd łatwo się wypłukuje, dlatego radzimy zawsze uprać pościel lub odzież przed pierwszym użyciem – dodaje Jagoda Kruszewska.

4 zakazy dalszej sprzedaży

W efekcie przeprowadzonych kontroli wydano 4 decyzje zakazujące przedsiębiorcom dalszej sprzedaży produktów oraz 12 decyzji zobowiązujących przedsiębiorców do zwrotu kosztów przeprowadzonych badań laboratoryjnych. Ponadto Inspekcja Handlowa przekazała informacje o nieprawidłowościach do właściwych organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a także skierowała 5 pism z wnioskami pokontrolnymi do producentów, importerów lub dostawców zakwestionowanych produktów.

Kulisy wielkiej obławy w Al. Jerozolimskich. Dramatyczny pościg za złodziejami samochodów
QUIZ. W czasach PRL każdy marzył o tych produktach. Pamiętasz je jeszcze?
Pytanie 1 z 12
1. W czasach PRL każdy marzył o kultowym motocyklu produkowanym przez Szczecińską Fabrykę Motocykli. Jaką nosił nazwę?