Odprawa emerytalna. Czy przysługuje każdemu pracownikowi?
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną, jeśli przechodzi on na emeryturę lub rentę z tytuły niezdolności do pracy i to niezależnie od sposobu rozwiązania stosunku pracy. Dotyczy to jednak tylko pracowników zatrudnionych w ramach umowy o pracę. Osoby zatrudnione na umowie zlecenie lub umowie o dzieło nie mogą liczyć na takie świadczenie.
Ile wynosi odprawa emerytalna?
Odprawa emerytalna jest wypłacana jednorazowo i powinna wynosić co najmniej tyle, ile wynagrodzenie za miesiąc pracy, a maksymalna wypłata to dziesięciokrotność minimalnego wynagrodzenia w danym roku.
Obecnie minimalna pensja netto wynosi 2 783,86 zł, co oznacza, że pracownik odchodzący na emeryturę można otrzymać nawet 30 tys. złotych. Co więcej, kwota odprawy jest wyższa od tradycyjnego wynagrodzenia, ponieważ świadczenie nie podlega oskładkowaniu przez ZUS. Dokładną kwotę powinien obliczyć pracodawca lub dział kadr i płac.
Inaczej jednak wygląda wypłaty odprawy w przypadku nauczycieli i pracowników budżetowych, ponieważ są uzależnione od stażu pracy. Jeśli nauczyciel pracuje mniej niż 20 lat w zawodzie, powinien otrzymać odprawę w wysokości dwóch pensji. Jeśli natomiast pracuje dłużej, wówczas świadczenie wynosi równowartość trzech wynagrodzeń.
Pracownicy budżetowi natomiast otrzymują odprawę o równowartości dwóch wypłat, jeśli przepracowali mniej niż 10 lat. W przypadku dłuższego stażu, otrzymują, podobnie jak nauczyciele, równowartość trzech pensji.