Nauka

Naukowcy z UŁ odkryli nowe gatunki owadów. Żyją w rezerwacie w Łódzkiem

2024-12-09 11:17

Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego znaleźli dwa, niespotykane dotąd w Polsce, gatunki owadów. Odkrycia dokonali w rezerwacie, będącym częścią Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, a dokładnie w rzece Rawce.

Studenci z UŁ odkryli nowe gatunki owadów

To były pierwsze zakrojone na tak szeroką skalę badania bezkręgowców bytujących na obszarze rzeki Rawki. Studenci Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, Kamil Słomczyński i Tymoteusz Matera prowadzili je wiosną i latem. Pływali po rzece i zbierali

zbierali mech wodny, porastający na przykład powalone drzewa, który później oglądali pod mikroskopem. W ten sposób odkryli niespotykane dotąd w Polsce dwa gatunki larw muchówek z rodziny ochotkowatych. Co o nich wiadomo?

- Są bardzo ważnym elementem ekosystemu wodnego, ponieważ stanowią pokarm dla wielu zwierząt wodnych. To bardzo zróżnicowana grupa – niektóre są drapieżne, inne żywią się martwą materią organiczną. Do wyodrębnienia nieodkrytych dotychczas w Polsce gatunków potrzebne były badania genetyczne – podkreśla Tymoteusz Matera, student Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego i współautor pracy.

Odkryte przez łódzkich naukowców muchówki do złudzenia przypominają komary, ale większą część życia spędzają w stadium larwalnym, a przez co nie trzeba się ich obawiać. Dorosłym osobnikom zależy przede wszystkim na rozmnażaniu i przetrwaniu gatunku.

Łódź Radio ESKA Google News
Autor:

Badania młodych naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego pozwolą rozwijać wiedzę na temat tych owadów.

- Muchówki są bardzo liczne. Łatwo więc pominąć nowe gatunki, szczególnie w tak specyficznym siedlisku, jakim są mchy wodne. Gatunki znalezione w mchu wodnym lubią szybko płynącą wodę i dobre natlenienie oraz małą ilość zawiesiny. Są bioindykatorami tego, że rzeka Rawka jest czysta i płynie w niej woda wysokiej jakości – mówi Kamil Słomczyński, student Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Studenci z Uniwersytetu Łódzkiego planują już następne badania.

Te owady budzą odrazę, ale są bardzo pożyteczne