W Politechnice Łódzkiej w pracach uczestniczą w naukowcy z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników oraz Międzynarodowego Centrum Badań Innowacyjnych Biomateriałów (ICRI-BioM) – Międzynarodowa Agenda Badawcza.
Wyjątkowy charakter badań wyjaśnia liderka projektu dr hab. inż. Joanna Pietrasik, profesor na Wydziale Chemicznym
- Po raz pierwszy połączymy w nowatorskiej strategii, trzy indywidualnie ważne koncepcje stosowane w przygotowaniu materiałów opatrunkowych. Są to polimery inteligentne reagujące w pożądany sposób na bodźce zewnętrzne, aktywne nanowarstwy oraz peptydy uwalniane z nowego materiału kompozytowego, jako ostatnia opcja ochrony przeciwzakaźnej przeciwko opornym patogenom. W efekcie zostanie wytworzony przeciwutleniający i elektroaktywny opatrunek na rany skóry, który wspomaga gojenie, a uwalniając peptydy przeciwdrobnoustrojowe zwalcza patogeny bakteryjne i grzybiczne.
Szczególne zainteresowanie naukowców budzą rany przewlekłe.
Jak mówi prof. Pietrasik - Rany te powstają na skutek przedłużającej się fazy zapalnej podczas procesu gojenia, co w konsekwencji uniemożliwia regenerację skóry. Z tego powodu dużą uwagę poświęca się opatrunkom, które są w stanie nie tylko chronić rany przed wpływem środowiska, ale także wspomagają regenerację skóry i przyspieszają proces ich gojenia. Naukowcy widzą kolejne efekty projektu
– Nasze badania otworzą nowe kierunki dla materiałów opatrunkowych następnych generacji, dostosowanych do różnych rodzajów ran i do zwalczania zakażeń zagrażających życiu za pomocą specjalistycznych leków, a tym samym nowych koncepcji leczenia poprawiających gojenie się ran – zaznacza prof. Pietrasik.
Partnerami projektu „Antyutleniające, elektroaktywne i biobójcze samoprzylegające materiały opatrunkowe” obok naukowców z Politechniki Łódzkiej są: Uniwersytet Medyczny w Lublinie oraz, po stronie niemieckiej, Ulm University i Max Planck Institute for Polymer Research. Polskie zespoły otrzymały na realizację zadań prawie 2,4 miliona zł w konkursie OPUS +LAP, finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki oraz Niemiecką Fundację ds. Badań Deutsche Forschungsgemeinschaft - DFG.