Orzeczenia o niepełnosprawności tracą ważność

i

Autor: pixabay

Przepisy

Nadchodzi ważny termin dla 400 tys. osób. Czas jest tylko do końca miesiąca. Potem można mieć problemy

2024-09-07 17:07

We wrześniu wygasa ważność orzeczeń o niepełnoprawności albo stopniu niepełnosprawności, przedłużonych w czasie pandemii Coid-19. Do czasu uzyskania nowej decyzji, trzeba złożyć wniosek, żeby zachować status osoby niepełnosprawnej. Termin mija już wkrótce.

Orzeczenia o niepełnosprawności tracą ważność

Wraz z końcem września wygasa ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które zostały wydłużone w związku z epidemią Covid-19. Na początku sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacją ustawy przedłużającą ważność orzeczeń o niepełnosprawności jednak nie dłużej niż sześć miesięcy. Żeby jednak zachować status osoby niepełnosprawnej, trzeba złożyć wniosek o wydanie nowego orzeczenia w okresie jego ważności, czyli do 30 września.

Analogiczne rozwiązanie zaproponowano w przypadku złożenia nowego wniosku o wydanie kolejnej decyzji o poziomie potrzeby wsparcia, która jest potrzebna do ubiegania się o świadczenie wspierające.

Będą zatory w postępowaniach orzeczniczych?

Nowelizacja ustawy wydłuża również termin na wcześniejsze złożenie wniosku o wydanie orzeczenia z dotychczasowych 30 dni na 2 miesiące, a w przypadku osób poniżej 16. roku życia, które będą ubiegały się o wydanie orzeczenia – na 3 miesiące.

Autorzy projektu wskazują, że dzięki temu wprowadza się dłuższy termin na odpowiednie zweryfikowanie wniosku przez zespoły orzecznicze, co umożliwi płynne ich rozpatrywanie i eliminację zatorów w postępowaniach orzeczniczych. Jest to szczególnie istotne w związku z przewidywaną kumulacją wniosków we wrześniu.

Nowela wprowadza przepis przejściowy określający, że do spraw wszczętych i niezakończonych, dotyczących postępowań o ustalenie niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, będą stosowane przepisy omawianej nowelizacji ustawy o rehabilitacji. Przepis ten obejmuje postępowania rozpoczęte przed dniem wejścia w życie projektu ustawy.

- Umożliwi to zachowanie statusu osoby niepełnosprawnej (zgodnie z nowymi zasadami) przez osoby, które przed wejściem w życie projektu ustawy rozpoczęły procedurę orzeczniczą – wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu. Według szacunków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej chodzi o około 400 tys. osób.

Do ustawy wprowadzono również przepis, który wydłuża ważność kart parkingowych do 31 marca 2025 r. - przez 6 miesięcy, licząc od dnia upływu ważności orzeczeń, czyli od 31 marca 2025 r.

ZOBACZ TEŻ: Przepłynęli 800 basenów dla Fundacji Dom w Łodzi

Dokończ znane polskie przysłowia

Pytanie 1 z 15
Nieszczęścia chodzą...
Niepełnosprawni w Sejmie. "Nie mamy dostępu do prysznica"