Modrzewiowy dwór w Łódzkiem to architektoniczne arcydzieło. To tu kręcono m.in. "Noce i dnie" czy "Komediantkę"

2025-07-21 17:44

W samym sercu malowniczej wsi Wodzierady, skrywa się prawdziwy skarb – Dwór w Wodzieradach. Ten urokliwy dwór, choć obecnie otynkowany, zbudowany z modrzewia, którego historia sięga przełomu XVIII i XIX wieku, zachwyca swoją architekturą i fascynuje bogatą przeszłością. Co sprawia, że to miejsce jest tak wyjątkowe?

Wodzierady

i

Autor: Wikipedia

Dwór w Wodzieradach to architektoniczne arcydzieło

Dwór w Wodzieradach, wzniesiony na planie prostokąta, to przykład unikalnej architektury. Choć z zewnątrz może wydawać się zwyczajny, skrywa w sobie wiele ciekawych detali. Od strony północnej przylega do niego potężny portyk murowany z 4 doryckimi kolumnami, dodając mu monumentalnego charakteru.

Wnętrze dworu skrywa osiem pokoi, z sienią i salonem umieszczonymi na osi, co nadaje mu klasyczny układ. Jednak to, co najbardziej przyciąga wzrok, to olbrzymi, łamany dach polski, kryty gontem.

Ten charakterystyczny typ dachu, niegdyś bardzo popularny w dworach, karczmach i bożnicach, wyróżnia się sztukowaniem krokwi, co powoduje wyskok w połowie wysokości dachu przy zachowaniu jednakowego pochylenia dwóch jego płaszczyzn. Jest to więc prawdziwy majstersztyk ciesielskiej sztuki.

Dwór w Wodzieradach. Historia pisana przez pokolenia

Historia Dworu w Wodzieradach jest niezwykle bogata. Został wzniesiony około 1825 roku przez rodzinę Bajerów, a w 1840 roku przeszedł w ręce Hipolita Parczewskiego herbu Nałęcz. Ten zasłużony właściciel wsławił się założeniem szkoły elementarnej dla dzieci chłopskich oraz uwłaszczeniem chłopów.

To właśnie w Dworze w Wodzieradach, w 1849 roku, urodził się Alfons Parczewski, znany prawnik, naukowiec i działacz społecznościowy.

Podczas powstania styczniowego, Dwór w Wodzieradach stał się miejscem schronienia dla partyzantów i szpitalem polowym dla rannych. Niestety, za pomoc powstańcom, Hipolit Parczewski został aresztowany i zmuszony do sprzedaży posiadłości.

Po Parczewskich, dwór przeszedł w posiadanie rodziny Kulczyckich, którzy mieszkali w nim aż do 1939 roku. Po II wojnie światowej, pełnił funkcje publiczne, a od 1982 roku jest własnością prywatną i przechodzi generalny remont.

Dwór w Wodzieradach w sztuce. Co tu kręcono?

Dwór w Wodzieradach od lat inspiruje artystów. Pierwszy zachowany rysunek dworu pochodzi z przełomu XIX i XX wieku i jest autorstwa Jana Małachowskiego. Kolejni artyści, tacy jak Andrzej Novak-Zempliński, Jan Kocik, Józef Wasiołek i Władysław Kościelniak, również uwieczniali jego piękno na swoich płótnach.

Co więcej, Dwór Wodzierady był także scenerią dla wielu znanych filmów! To właśnie tutaj kręcono takie produkcje jak :"Komedianka", "Wilczyca", "Noce i dnie" czy "Między ustami a brzegiem pucharu".

tyle zarabiaja gwiazdy
Quiz. Najpopularniejsze zabytki Polski. Czy wiesz, gdzie się znajdują?
Pytanie 1 z 8
Gdzie znajduje się ten zabytek?
Warszawa