Many Mornings w Manufakturze wspiera osoby z Zespołem Downa. Poznaliśmy wyjątkowych praktykantów!

i

Autor: Katarzyna Bastrzyk

Tematy społeczne

Many Mornings w Manufakturze wspiera osoby z zespołem Downa. Poznaliśmy wyjątkowych praktykantów!

2023-03-29 12:01

Co prawda, Światowy Dzień Zespołu Downa był już 21 marca, jednak Many Mornings przedłuża świętowanie! Do końca miesiąca w Manufakturze będzie można zobaczyć wyjątkowych praktykantów. To osoby z zespołem Downa, które pomagają sprzedawcom w codziennej pracy.

Światowy Dzień Zespołu Downa. Kiedy obchodzimy?

Światowy Dzień Zespołu Downa, inaczej zwany Dniem Kolorowej Skarpetki, wypada każdego roku 21 marca. Data ta nie jest przypadkowa , ponieważ nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Kolorowe skarpetki natomiast nawiązują do niedopasowania społecznego i genotypowego osób z zespołem Downa.

Many Mornings przedłuża świętowanie!

Many Mornings to sklep z szalonymi skarpetkami, mający swoje stoisko na terenie centrum handlowego w Manufakturze. Firma postanowiła wziąć udział w świętowaniu Światowego Dnia Zespołu Downa. A skoro zamiennie nazywa się to Dniem Kolorowej Skarpetki, nie ma się co dziwić, że właśnie oni postanowili wesprzeć osoby z dodatkowym chromosomem.

21 marca w sklepach w całym kraju asystentami sprzedawców zostali właśnie praktykanci z zespołem Downa. Akcja potrwa do końca miesiąca.

Wybrałam się do Manufaktury, by porozmawiać z praktykantami o tym, jak im się pracuje. Na miejscu spotkałam przesympatyczną Olę, która od samego początku zarażała uśmiechem. Dziewczyna w Many Mornings jest już po raz drugi i radzi sobie świetnie. Bez problemu doradza klientom, przyjmuje opłaty zarówno gotówką, jak i kartą i pracuje z komputerem.

Udało mi się wyrwać odciągnąć ją na chwilę z pracy i zapytać, czy jest zadowolona z niej zadowolona. Przyznała, że ruch bywa spory, ale mimo to jest bardzo fajnie. Porozmawiałam także z rodziną Oli, która akurat pojawiła się również na miejscu. Mama dziewczyny z pełnym podziwem i dumą przyznała, że wszystkie dzieciaki radzą sobie znakomicie i są bardzo zachwycone pomysłem praktyk.

Ola pracowała wcześniej na pół etatu w hotelu, więc praca nie jest jej obca. Podobnie doświadczenia mają pozostałe osoby łódzkiego stowarzyszenia, które biorą udział w praktykach. 

Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Osób z Zespołem Downa w Łodzi

Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Osób z Zespołem Downa w Łodzi to organizacja społeczna działająca w mieście od ponad 20 lat. Z ich inicjatywy organizowane są m.in. zajęcia wspomagające rozwój psycho-ruchowy, przy współpracy z wykwalifikowanymi specjalistami, zajęcia rehabilitacyjne, sportowe czy muzyczne.

Druga łaźnia dla bezdomnych w Łodzi. Sprawdziliśmy, jak wygląda!