Ważne zmiany dla przedsiębiorców. Chodzi o składki ZUS

i

Autor: pixabay

ZUS

Ważne zmiany dla przedsiębiorców. Chodzi o składki ZUS

2023-10-23 14:53

To już pewne. Mały ZUS Plus dla przedsiębiorców, czyli ulgi w składkach na ubezpieczenie społeczne, będą przedłużone o rok. Sprawdź, kogo dotyczą zmiany oraz ile będzie można zaoszczędzić.

Parlament zakończył w piątek, 7 lipca, prace nad ustawą wprowadzającą dodatkowe 12 miesięcy Małego ZUS Plus (MZ+) dla przedsiębiorców, czyli ulgi w składkach na ubezpieczenie społeczne. Przedsiębiorcy będą mogli z niej skorzystać od 1 sierpnia tego roku, jeśli ustawę podpisze prezydenta Andrzeja Dudy.

Kto może przedłużyć Mały ZUS Plus?

Aby skorzystać z ulgi, podstawa wymiaru składek przedsiębiorcy na MZ+ nie może przekroczyć 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok. Nie może być też niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

- Chcemy tworzyć optymalne warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy, zwłaszcza ci najmniejsi, nie będą w stanie rozwijać swojego biznesu, jeśli koszty wykonywania działalności będą przewyższały ich możliwości finansowe. Dlatego podjęliśmy decyzję o obniżeniu składki na ubezpieczenia społeczne osobom, które w tym roku korzystały z Małego ZUS-u Plus - wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

- W ten sposób chcemy pomóc najmniejszemu biznesowi, który też boryka się ze skutkami pandemii i wojny za naszą wschodnią granicą. To dla nich oszczędność nawet kilkuset złotych miesięcznie – zaznaczył Buda.

Zwrócił uwagę, że Mały ZUS Plus to jednorazowe rozwiązanie skierowane do przedsiębiorców, którzy przynajmniej w jednym miesiącu w 2023 r. korzystali z MZ+.

Jak przedłużyć Mały ZUS Plus?

Zgodnie z dotychczasowymi zasadami, z Małego ZUS Plus można było skorzystać przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia firmy. Od 1 sierpnia okres ten zostanie wydłużony o kolejne 12 miesięcy, dzięki czemu przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z rozwiązana łącznie przez 48 miesięcy - przypomniało MRiT.

Resort dodał, że Mały ZUS Plus to ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne, która obowiązuje od 2020 r.

- To rozwiązanie dobrowolne i wspierające najmniejszych przedsiębiorców, których przychód w ubiegłym roku zamknął się w kwocie 120 tys. zł - wskazano.

Mogą oni opłacać składki ZUS w wysokości uzależnionej od osiągniętego dochodu. Wcześniej, od 2019 r., przedsiębiorcy mogli korzystać z pierwotnej wersji Małego ZUS-u, czyli składek uzależnionych od przychodu.

Podsumowując, po zmianach przedsiębiorcy, którzy korzystają obecnie z Małego ZUS Plus i których przychód w roku poprzedzającym nie przekroczył 120 tys. zł, będą mogli dłużej opłacać niższe składki ZUS.

Natomiast jeśli przedsiębiorca zakończył korzystanie z Małego ZUS-u Plus w 2023 r., ponieważ minęło już 36 miesięcy, ale nadal spełnia pozostałe warunki ustawowe, będzie mógł zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  i przedłużyć ulgę.  Wtedy od kolejnego miesiąca ponownie będzie mógł opłacać składki w ramach „MZ+”. Jemu także ma przysługiwać 12 dodatkowych miesięcy ulgi.

Ministerstwo podało następujący przykład: 

"Pan Jan prowadzi zakład krawiecki. Jego roczny przychód w 2022 r. wyniósł 108 000 zł, a przeciętny miesięczny dochód 4 000 zł. W lutym 2023 r. upłynął okres 36 miesięcy, kiedy to mógł korzystać z Małego ZUS-u Plus. Obecnie opłaca pełne składki na ubezpieczenia społeczne, czyli 1316,54 zł. Po zmianie przepisów, tj. od 1 sierpnia 2023 r. będzie mógł ponownie zgłosić do ZUS chęć skorzystania z Małego ZUS-u Plus. Dzięki temu jego składka wyniesie 632,80 zł, a więc zaoszczędzi 683,74 zł miesięcznie, czyli ponad połowę". 

Ile osób skorzysta z przedłużenia Małego ZUS-u?

Jak przekazało MRiT, w grudniu 2022 r. z Małego ZUS Plus skorzystało 235,7 tys. przedsiębiorców. Ministerstwo szacuje, że z Małego ZUS Plus w tym roku skorzysta 66,4 tys. przedsiębiorców, w 2024 r. 142,3 tys., a w 2025 r. 104,9 tys.

Quiz. Defetyzm, bynajmniej, afront. Co drugi Polak nie wie, co znaczą te słowa. A ty?

Pytanie 1 z 12
Wiele osób błędnie używa słowa "bynajmniej". W którym z poniższych przykładów zostało użyte poprawnie?
Bynajmniej
Sławomir Mentzen – najmocniejsze pytania widzów: likwidacja ZUS, aborcja, religia w szkołach, dostęp do broni, rewolucja w emeryturach
Listen on Spreaker.