Zamek w Rabsztynie. Skąd wzięła się nazwa?
Nazwa Rabsztyn pochodzi od niemieckiego słowa "Rabenstein", co oznacza "kruczą skałę". Prawdopodobnie wzięło się to od dużej ilości kruków, które upodobały sobie to miejsce na swoje gniazda. Co ciekawe, niemieckie brzmienie nazwy sugeruje, że założycielem zamku mógł być ktoś pochodzenia niemieckiego. Historycy wskazują na trzy możliwe osoby:
- Biskupa krakowski Jan Muskata
- Króla czeski i polski Wacław II
- Ród Toporczyków z Morawicy
Niestety nigdy prawdopodobnie się nie dowiemy, która z tych hipotez jest prawdziwa.
Zamek Rabsztyn, jak wszystkie zamki na Szlaku Orlich Gniazd, zawdzięcza swoją nazwę swojemu położeniu. Warownie te budowano na wysokich, trudno dostępnych skałach, niczym orle gniazda. Rabsztyn pełnił ważną funkcję strażnicy granicznej z Czechami, chroniąc szlak handlowy z Krakowa do Wrocławia.
Zamek Rabsztyn składał się z trzech części: zamku górnego, średniego i dolnego. Początkowo utrzymany w stylu gotyckim, z czasem zyskał elementy renesansowe.
Zamek w Rabsztynie posiada długą i ciekawą historię
Historia Zamku w Rabsztynie jest długa i pełna zwrotów akcji. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XIV wieku, ale badania archeologiczne wskazują, że pierwsze drewniane budynki warowni mogły powstać już w XIII wieku. Przez wieki zamek przechodził z rąk do rąk, będąc w posiadaniu między innymi Leliwitów (Melsztyńskich), Tęczyńskich (Rabsztyńskich) i Bonerów. W 1573 roku na zamku gościł król Henryk Walezy, co świadczy o jego ówczesnym znaczeniu.Niestety, Zamek w Rabsztynie nie uniknął zniszczeń. W czasie potopu szwedzkiego, w 1657 roku, wycofujące się wojska szwedzkie spaliły zamek. Próby odbudowy nie przyniosły oczekiwanych rezultatów i zamek stopniowo popadał w ruinę.Dziś Zamek w Rabsztynie to malownicze ruiny, które przyciągają turystów z całej Polski. Na zamku regularnie odbywają się turnieje rycerskie i imprezy plenerowe, takie jak Juromania.
Ponadto, dzięki staraniom Stowarzyszenia Zamek Rabsztyn i Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, zamek jest stopniowo rekonstruowany, co pozwala lepiej wyobrazić sobie jego dawną świetność.
Zamek w Rabsztynie. Jak dojechać z Łodzi?
By dojechać do Rabsztyna, z Łodzi najlepiej kierować się na południe, w stronę autostrady A1 i jechać kierunku Katowic. Następnie, po przejechaniu około 150 km, należy zjechać na drogę krajową nr 1, która jest częścią trasy europejskiej E75, w kierunku Częstochowy. W Częstochowie musimy wjechać na DK46 w kierunku Olkusza, a później już prosto do Rabsztyna. Co ważne, zamek jest dobrze oznaczony, więc nie powinno być problemów z trafieniem na miejsce.
Trasa z Łodzi do Rabsztyna zajmuje około 2,5 godz.