Lumumbowo to najbardziej znane osiedle studenckie w Łodzi. Jaka jest jego historia?

2025-07-03 14:00

Lumumbowo to kultowe osiedle studenckie w Łodzi, znane z bogatej historii, murali i niezapomnianej atmosfery, znajdujące się w pobliżu Uniwersytetu Łódzkiego. Co kryje się za tą potoczną nazwą i dlaczego to miejsce jest tak ważne dla studentów z całej Polski? Wyjaśniamy!

Lumumbowo

i

Autor: Wikipedia

Lumumbowo w Łodzi. Skąd wzięła się nazwa osiedla studenckiego?

Lumumbowo to potoczna nazwa osiedla studenckiego w Łodzi, które rozciąga się wzdłuż ulicy Patrice'a Lumumby. To tutaj bije serce studenckiego życia w mieście, a na osiedlu mieszczą się akademiki Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Łódzkiej. Osiedle otaczają ulice: Strajku Łódzkich Studentów 1981 roku oraz Styrska.

Osiedle Lumumbowo ma bogatą historię, sięgającą lat 50. XX wieku. Pierwsze akademiki, takie jak "Tygrys" (1951), "Balbina" (1952), "Medyk" i "Synapsa" (1953), stanowiły zalążek dzisiejszego osiedla.Ciekawostką jest fakt, że dzisiejsza ulica Patrice'a Lumumby na przestrzeni lat nosiła różne nazwy: Dolne Stoki przed I wojną światową, Wulfilastrasse w czasie okupacji niemieckiej, a następnie Bystrzycka.

Dopiero później przyjęła nazwę upamiętniającą Patrice'a Lumumbę - kongijskiego urzędnik, działacza i polityka, który był pierwszy premier Demokratycznej Republiki Konga. Mężczyzna pośmiertnie uznany został za bohatera narodowego, zginął rozstrzelany przez grupę żołnierzy pod nadzorem belgijskiego oficera.

Lumumbowo w Łodzi. Centrum studenckiego życia kulturalnego

Osiedla od początku istnienia było centrum studenckiego życia kulturalnego. W latach 80. Jerzy Czubak organizował tu niezależny festiwal Lodzstock.

Ponadto,  1 marca 1988 roku w klubie "Balbina" odbył się pierwszy koncert zespołu Big Cyc, co zostało upamiętnione specjalną tablicą w 1998 roku. Z resztą, sam lider zespołu, Krzysztof Skiba, lata mieszkał na Lumumbowie, o czym wspomina m.in. w swojej książce "Komisariat naszym domem - Pomarańczowa Historia". Warto także wspomnieć, że w 1997 roku w studenckim klubie "Balbina" doszło do spotkania Leszka Millera ze Stefanem Niesiołowskim.

Ale osiedle Lumumbowo posłużyło również jako plan filmowy. W 1991 roku Władysław Pasikowski kręcił tu sceny do swojego debiutu filmowego "Kroll" z Bogusławem Lindą i Cezarym Pazurą.

Dziś Lumumbowo to tętniące życiem osiedle, które łączy tradycję z nowoczesnością. Spacerując po osiedlu, można podziwiać ciekawe murale. Jeden z nich, pełen abstrakcji i kolorów, autorstwa Okudy znajduje się przy ul. Lumumby 12 (X DS UŁ Olimp).

lumumbowo

i

Autor: Wikipedia
Maryla Rodowicz sprzeda swoją luksusową willę? Gwiazda zabrała głos