Łóżko małżeńskie tylko dla małżeństw. Ordo Iuris przygotowało nowy poradnik

i

Autor: pixabay/Twitter print screen

Łóżko małżeńskie tylko dla małżeństw. Ordo Iuris przygotowało nowy poradnik z radami dla hotelarzy

2023-01-26 10:28

Ordo Iuris przygotowało kolejny poradnik, tym razem skierowany do pracowników, przedsiębiorców, lekarzy i nauczycieli. Publikacja ma chronić przed naruszaniem wolności sumienia w miejscu pracy. Znalazły się w niej między innymi rady dla hotelarzy.

"Wolność słowa, sumienia i wyznania w miejscu pracy" - taki tytuł nosi najnowszy poradnik organizacji Ordo Iuris, którego autorami są Jerzy Kwaśniewski i Magdalena Majkowska. 

- Niniejsza publikacja jest odpowiedzią na rosnącą liczbę zgłoszeń pracowników, przedsiębiorców, lekarzy, pielęgniarek, położnych, farmaceutów, wykładowców akademickich i wielu innych, którzy zwracają się do Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris o pomoc prawną w sporach prawnych powstających na płaszczyźnie zawodowej. Wolność akademicka, sprzeciw wobec aborcji, wolność słowa i publicznego wyznawania wiary oraz kierowania się jej moralnymi nakazami coraz częściej w globalizującej się gospodarce stają się również w Polsce zarzewiem konfliktu - można przeczytać we wstępie, wyjaśniającym przyczyny powstania poradnika.

W liczącej 47 stron i podzielonej na cztery rozdziały publikacji opisano m.in. prawa pracowników do korzystania z wolności sumienia i wyznania oraz wolności słowa. Opisano także obowiązek równego traktowania w miejscu pracy. Najwięcej miejsca poświęcono jednak sytuacjom, w których pracownicy lub przedsiębiorcy mogą odmówić wykonania jakiejś usługi z uwagi na światopogląd, wyznanie lub religię. 

W podręczniku przywołano głośną sprawę drukarza z Łodzi, Adama Jacka, który odmówił wydrukowania plakatu promującego ruch LGBT. Mężczyzna został skazany w pierwszej instancji na podstawie kodeksu wykroczeń, a następnie za sprawą przygotowanej przez prawników Instytutu Ordo Iuris skargi konstytucyjnej uniewinniony przez Sąd Najwyższy. 

- Zatem nie można mówić o odpowiedzialności karnej czy wykroczeniowej w sytuacji odmowy świadczenia usługi przez osobę zawodowo zajmującą się działalnością tego rodzaju, z uwagi na niezgodność z sumieniem treści lub formy usługi żądanej przez kontrahenta - czytamy w podręczniku. 

W tym samym rozdziale znalazły się przykładowe sytuacje, w którym przedsiębiorcy mają prawo odmówić wykonania usługi z uwagi na wyznawane wartości. Oto przytoczone przez Ordo Iuris przykłady, uprawniające przedsiębiorcę do powołania się na  sprzeciw sumienia:

  • "Hotel może odmówić wynajmowania pokoi z łóżkami dwuosobowymi dla par, które nie są małżeństwami".
  • "Cukiernia może odmówić wykonania tortu ślubnego dla pary jednopłciowej, jeśli z uwagi na wyznawane wartości sprzeciwia się nadaniu przywilejów małżeńskich jednopłciowym konkubinatom".
  • "Zespół muzyczny może odmówić występu na „ślubie” pary jednopłciowej, jeśli z uwagi na wyznawane wartości sprzeciwia się nadaniu małżeńskich przywilejów jednopłciowym konkubinatom".
  • "Restaurator udostępniający sale ślubne może odmówić najmu lokalu dla pary jednopłciowej chcącej zorganizować w nim swoje „wesele”, jeśli z uwagi na wyznawane wartości sprzeciwia się nadaniu małżeńskich przywilejów jednopłciowym konkubinatom".

Jak można przeczytać w podręczniku, "wiązać się to będzie z pewnym ryzykiem finansowym po stronie przedsiębiorcy, ale to jego ryzyko". Jak dodają autorzy, "należy pamiętać, że w gospodarce wolnorynkowej szczególne znaczenie mają postawy wzajemnego zaufania i uczciwości".

Protest kobiet pod siedzibą Ordo Iuris w Warszawie