"Miejskie legendy - słownik łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy" to artystyczno-edukacyjne przedsięwzięcie, którym organizatorzy - Miejska Galeria Sztuki w Łodzi i Łódź Design Festival - pragną zwrócić uwagę na unikatowość swojego miasta. Z efektami tej współpracy można zapoznać się w przestrzeni Galerii Re:Medium przy ul. Piotrkowskiej 113, także podczas sobotniej Nocy Muzeów.
"Idea wystawy narodziła się już w 2019 roku, kiedy po raz pierwszy współpracowaliśmy z Łódź Design Festivalem. Wówczas powstała pierwsza odsłona słownika łodzianizmów. W tym roku, z okazji 600-lecia Łodzi, postanowiliśmy wziąć na warsztat łódzkie legendy. Historia i tożsamość naszego miasta to tematy, które nas interesują; uznaliśmy, że zainteresują też zwiedzających. Wybraliśmy pięć legend, które zinterpretowało 12 artystów. W roli lektora czytającego legendy wystąpił aktor i muzyk Piotr Rogucki" - wyjaśniła współkuratorka wystawy Adriana Usarek.
Jak zaznaczyła, wybór Galerii Re:Medium na ekspozycję nie był przypadkowy, bowiem wiąże się z legendą o pannie Piotrkowskiej, pojawiającej się na wystawie w trzech odsłonach. Elementem spajającym są prace Teodora Durskiego, wyeksponowane w witrynach Galerii, wychodzących na ul. Piotrkowską.
Najstarsza z prezentowanych legend - o Retkini (to nazwa jednego z osiedli, niegdyś podłódzkiej wsi) pochodzi z XIV wieku. Poza tym będzie można zapoznać się z legendami: o pannie Piotrkowskiej, o Januszu i Sarze, o czerwonym herbie Łodzi oraz o Ślepym Maksie.
"Zmierzenie się z legendami nie było proste; jest w nich mnóstwo wątków, które trzeba było pokazać w prostej, graficznej formie. W ilustracji zinterpretowałem legendę, ale też wyprowadziłem elementy charakterystyczne dla moich prac. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających wystawę jest lustro, w którym można zrobić sobie selfie - głowę można dopasować do amanta, który zakochał się w Helenie córce aptekarza, zaś sama Helena występuje w stroju łowickim - zgodnie z legendą" - podkreślił grafik Teodor Durski, który jest też autorem aranżacji wystawy.
W Galerii Re:Medium można też oglądać wizualne interpretacje łódzkich legend autorstwa Katarzyny Boguckiej, Bovskiej (Magda Wacławek-Grabowska), Soni Dubois, Endo (Agata Nowicka), Patryka Hardzieja, Izabeli Kaczmarek-Szurek, Renaty Krawczyk, Nikoli Kucharskiej, Anny Rudak oraz Dawida Ryskiego. Zdaniem kuratorki wystawy, wszyscy wymienieni posiadają już bogaty dorobek i sukcesy artystyczne.
"Czerpiąc z najlepszych tradycji polskiej szkoły ilustracji, ukazują jej siłę oraz złożoność. Wszystkich twórców charakteryzuje doskonałe opanowanie warsztatu artystycznego oraz różnorodność stylistyczna, pomysłowość, lapidarność, a zarazem precyzja wypowiedzi, ale bez dosłowności. Dostrzegając w odbiorcy wrażliwego czytelnika języka wizualnego, autorzy pozostawiają także przestrzeń dla jego wyobraźni" - dodała.
Integralną częścią wystawy jest dopełnienie lektorskie, pozwalające odbiorcom na wysłuchanie każdej z legend. Historie czyta ceniony muzyk i aktor Piotr Rogucki, z którym będzie można spotkać się w Galerii w sobotni wieczór. W Noc Muzeów będzie ona czynna od godz. 18 do godz. 1 następnego dnia. O godz. 20 zaplanowane jest spotkanie z artystami, lektorem - Piotrem Roguckim oraz oprowadzanie kuratorskie.