dąb fabrykant

i

Autor: Łódź.pl

Międzynarodowy plebiscyt

Łódzki dąb z najważniejszym wyróżnieniem! Zdobył tytuł Europejskiego Drzewa Roku

2023-03-22 8:49

Ponad 150-letni dąb Fabrykant z Łodzi zwyciężył w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku. Wyniki plebiscytu zostały ogłoszone we wtorek podczas uroczystej gali w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Łódzkie drzewo zmiażdżyło konkurencję, zdobywając 45,7 tysięcy głosów internautów.

Europejskie Drzewo Roku. Zwyciężył łódzki dąb!

Dąb Fabrykant z Łodzi zdobył najważniejsze wyróżnienie na całym kontynencie. Przez cały rok będzie będzie bronić tytułu Europejskiego Drzewa Roku. Zdecydowały o tym głosy internautów, a wyniki zostały ogłoszone podczas uroczystej gali w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

W plebiscycie, w którym kandydowało 16 drzew, internauci oddali łącznie 177,4 tys. głosów. Łódzki zwycięzca otrzymał 45,7 tysięcy głosów.

Drugie miejsce zajął smoczy dąb ze Słowacji z 18,2 tys. głosów, a trzecia kolonia jabłoni z Królewca w Ukrainie z 14,2 tys. głosów.

Gdzie znajduje się dąb Fabrykant?

Dąb Fabrykant rośnie przy głównej alei Parku im. ks. bp. Michała Klepacza, powstałym pod koniec XIX wieku, kiedy ten teren zakupił fabrykancki ród Richterów. Jego imię, nawiązujące do fabrykanckiej historii Łodzi, zaproponował prof. Jan Siciński z Uniwersytetu Łódzkiego.

Drzewo jest jednym z ponad 20 pomnikowych roślin w parku i szacuje się, że ma ponad 150 lat. Jego charakterystyczną cechą jest niski, esowaty konar o długości ponad 20 m.

Najbardziej popularny staje się właśnie o tej porze roku, kiedy kwitnie pod nim morze niebieskich śnieżników lśniących i cebulic syberyjskich. 

Półfinał Miss Polonia 2023. Trzy kandydatki pochodzą z województwa łódzkiego!