Lepsza ochrona drzew przed wycinką i niszczeniem

i

Autor: pixabay.com

Wiadomości

Lepsza ochrona drzew przed wycinką i niszczeniem. W życie mają wejść nowe przepisy

2024-07-12 12:38

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad nowymi przepisami, które pozwolą skutecznie chronić zieleń przed nieuzasadnioną wycinką lub zniszczeniem. Resort chce opracować m.in. nowe kryteriach wydawania zezwoleń na wycinkę drzew i krzewów oraz wysokość kar za uszkodzenie lub zniszczenie drzewa.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o utworzeniu specjalnego zespołu ds. ochrony drzew i krzewów, który ma zaproponować przepisy skutecznie chroniące zieleń przed nadmierną i nieuzasadnioną wycinką lub zniszczeniem. Zespół ma m.in. przeanalizować i uporządkować propozycje zmian legislacyjnych, zgłaszane przez różne grupy społeczne, oraz przygotować założenia do rozporządzenia, które będzie określało metody wykonywania prac w obrębie korzeni, pnia i korony drzewa lub w obrębie korzeni i pędów krzewu.

Zespół ds. ochrony drzew i krzewów ma się skupić na:

  • definicji drzewa, jego uszkodzenia i zniszczenia
  • wysokości i sposobie naliczania kar administracyjnych za uszkodzenie lub zniszczenie drzewa
  • kryteriach wydawania zezwoleń na usunięcie drzew i krzewów
  • regulacjach w zakresie nasadzeń zastępczych, kompensacji strat spowodowanych przez wycinkę drzew
  • działaniach na rzecz zachowania istniejących drzew i krzewów w procesie inwestycyjnym
  • zasadach informowania o planowanym usunięciu drzewa lub krzewu

Przeanalizowane mają zostać także zasady ochrony zieleni w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Rewizji będą podlegały też przepisy regulujące ochronę drzew i krzewów na obszarach wpisanych do rejestru zabytków i na terenach cmentarnych.

Jak zapowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wypracowane przez zespół przepisy będą wpływały przede wszystkim na większą ochronę zielonego środowiska miejskiego, trwałe wzmocnienie ochrony istniejącej zieleni, redukcję miejskiej wyspy ciepła, a także niwelowanie zjawiska lokalnych podtopień poprzez rozwój zielonej retencji, zahamowanie postępującej utraty różnorodności biologicznej oraz zapewnienie właściwego schronienia dla ptaków.

Czy rozpoznasz drzewo po liściu?
Pytanie 1 z 10
Na początek łatwe pytanie: na jakim drzewie rosną takie liście?
dąb
Nowe drzewa w centrum Warszawy. Będzie zielono!