Jak zapowiedzieli autorzy nowej wystawy czasowej w NCKF poświęconej twórcy m.in. "Barw ochronnych" i "Struktury kryształu", jest prezentacją najważniejszych etapów kariery jednego z najwybitniejszych intelektualistów polskiego kina.
"Mamy nadzieję, że multimedialny i immersyjny charakter wystawy zachęci do głębszego zrozumienia twórczości Krzysztofa Zanussiego, który – wbrew pozorom – zawsze szedł pod prąd i nigdy nie starał się ulegać dominującym tendencjom i modom. Ale dzięki tej postawie chronił przez dziesięciolecia swą niezależność, stanowił niedościgniony punkt odniesienia i wierzył w to, że kino nie służy tylko rozrywce i schlebianiu publiczności, ale ma moc filozoficznego traktatu i moralnego manifestu" - zapowiedział dyrektor NCKF Rafał Syska.
Dodał, że to nie tylko możliwość spojrzenia na dorobek Zanussiego z nowej perspektywy ukazującej kultowy i nonkonformistyczny charakter twórczości Zanussiego, ale także okazja do refleksji nad rolą artysty w zmieniających się realiach politycznych i społecznych, które często miały wpływ na jego sztukę.
Zwiedzający wystawę "Krzysztof Zanussi. Zależy, jak się patrzy" będą mieli możliwość zapoznania się z materiałami dotychczas nieudostępnianymi szerokiej publiczności okrywające kulisy pracy artystycznej, jak i prywatne życie filmowca. Wśród nich są m.in. oryginalne scenariusze, dokumenty produkcyjne i fotografie z planów filmowych, które przybliżą kontekst powstania filmów.
Ekspozycja podzielona została na kilka tematycznych sekcji, które przedstawiają zarówno kulisy pracy artystycznej, jak i prywatne życie reżysera. Jej ważnym elementem jest możliwość prześledzenia całego procesu twórczego reżysera i scenarzysty – od koncepcji, przez realizację, aż po premierowe pokazy i reakcje krytyków oraz widzów.
Z kolei nowoczesne formy prezentacji – multimedialne mappingi i wideoeseje będą przybliżać filozoficzne i estetyczne aspekty twórczości Zanussiego, podkreślając wyjątkowy charakter jego filmów oraz idee, które starał się przekazać widzom. Jedną z części ekspozycji jest również wątek związany z cenzurą, której artysta wielokrotnie musiał stawiać czoła w czasach PRL.
Wernisaż wystawy zaplanowano w czwartek wieczorem. Ekspozycję można oglądać do 2 marca przyszłego roku.
Wystawa powstała z okazji obchodzonych w tym roku 85. urodzin Zanussiego. Reżyser i scenarzysta należy do najwybitniejszych twórców kina europejskiego. Jest autorem wielokrotnie nagradzanych dzieł, takich jak: "Struktura kryształu", "Iluminacja", "Barwy ochronne", "Rok spokojnego słońca". Jest również producentem filmowym, wieloletnim szefem Zespołu Filmowego, a potem Studia Filmowego "Tor" oraz wykładowcą szkół filmowych.